Czytaj więcej"/> Drukuj
Polski owczarek podhalański
Inne nazwy rasy
Tatra Shepherd Dog
Kraj patronacki
Polska
Klasyfikacja
FCI: Grupa I, Sekcja 1, Wzorzec 252
UKC: Guardian Dogs
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
UKC
Polski owczarek podhalański - jedna z ras psów.
Nie podlegają próbom pracy (do uzyskania praw hodowlanych lub championatu międzynarodowego nie są wymagane wyniki konkursów lub zawodów).
Krótki rys historyczny:
- jedna z pięciu ras polskich uwzględnianych przez FCI; kontrolowana hodowla od około 1920 roku; pierwsza wystawa klubowa w Zakopanem w 1973 roku (zgłoszono 65 psów); ostatnie zmiany we wzorcu z dnia 08-10-1988; występuje przede wszystkim w Tatrach i Beskidach, spotykany także w Sudetach i Bieszczadach; typ owczarka spotykanego w Tybecie, na Kaukazie i w Mongolii, co wskazywałoby na pochodzenie wszystkich tych ras od doga tybetańskiego.
Użytkowość:
- pies pasterski; jego praca to samodzielne pilnowanie stad owiec, jak również domów i siedlisk góralskich (pies stróżujący); bardzo łatwy do ułożenia; przed wojną używany przez policję i wojsko jako pies stróżujący i patrolowy; przez GOPR wykorzystywany jako lawinowy pies ratowniczy.
Temperament:
- pies z natury łagodny, czujny.
Budowa:
- sylwetka prostokątna; tułów długi, masywny; kłąb wyraźnie zaznaczony; ogon długi i owłosiony, noszony poniżej linii grzbietu; szyja i uda obficie owłosione; kończyny muskularne; głowa mocna, wysoko noszona, oczy i nos ciemne, uszy trójkątne, średnio duże, przylegające.
Szata i umaszczenie:
- obfita, gęsta, w dotyku twarda, gęsty podszerstek; czysto biała.
Wymiary:
- wysokość w kłębie: 65 - 70 cm;
- waga: 60 kg.
Utrzymanie:
- oprócz gór nadaje się do trzymania i na nizinach; w mieście wymaga częstych spacerów, najlepiej połączonych z możliwością wybiegania się.
Ciekawostki:
- kilka form pokrewnych jest uznawanych jako odrębne rasy - na Słowacji Slovenský Čuvač, na Węgrzech Kuvasz, we Włoszech Maremmano-Abruzzese.
- z sierści wykonywane są swetry, szaliki i inne elementy ubioru.
Polski_owczarek_podhalański -

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-07-06 04:14:20