Czytaj więcej"/> Drukuj
Pokémony to stworzenia pochodzące z serii anime i mangi. Pierwotnie pojawiły się w grze na gameboya, później świat pokémonów zaadoptowany został na serial, filmy i komiksy, co w późniejszym czasie zaowocowało światową manią na pokémony oraz zalaniem rynków zabawkami i gadżetami z wizerunkami postaci z serii. Nazwa jest skrótem od angielskich słów pocket monsters – kieszonkowe potwory (jap. ポケットモンスター – Poketto Monsutā).

Fabuła

Serial opowiadająca o chłopcu o imieniu Ash Ketchum, który wyrusza w podróż, aby zdobyć tytuł mistrza pokémon. W trakcie podróży spotka nowych przyjaciół (Misty i Brock), przysporzy sobie wrogów (Zespół R), stoczy wiele pojedynków z lokalnymi mistrzami pokémon, aby zdobyć odznaki, które pozwolą dostać mu się do finałów co ważniejszych turniejów.
Po drodze nie raz spotka także swojego rywala, Gary’ego, wnuka profesora Oaka, z którym Ash często się komunikuje, aby zasięgnąć porady. Od Oaka dostał także Pokédex, urządzenie, w którym skatalogowana jest cała wiedza o pokémonach, zabrana przez profesora Oaka. Ash często odwiedzi też którąś z oficer Jenny lub sióstr Joy (w każdym mieście są identycznie wyglądające, różnią się charakterem).
Pokémony, łapane przez trenerów, są przechowywane w pokéballach. Ich właściciele mają obowiązek opiekować się nimi. Każdy pokémon należy do jednego z siedemnastu typów (lista poniżej), zna ataki (maksymalnie cztery w jednym momencie), które stosuje podczas bitwy między trenerami pokémonów, ma własne statystyki (atak, obrona, szybkość, specjalny atak, specjalna obrona) itp.

Serie i filmy

Początkowo Pokémon było grą na gameboya, jednak po jej sukcesie postanowiono przenieść świat tych stworków na ekran. Jak dotąd stworzono sześć serii anime:
Spis tytułów serialu
Ukazało się także kilka filmów kinowych poświęconych Pokémonom: Pierwsze sześć filmów posiada krótki odcinek specjalny. Są to, odpowiednio: Oprócz tego powstało kilka oddzielnych filmików z Pikachu w roli głównej:

Typy i generacje

Lista typów:
 1. woda (water), np. Lapras, Staryu
 2. stal (steel), np. Magnemite, Metang, Aggron
 3. kamień (rock), np. Onix, Golem
 4. psychika (psy), np. Psyduck, Mewtwo
 5. trucizna (poison), np. Weezing, Arbok
 6. normaly, zwyczajny (normal), np. Farfetcht’d
 7. lód (ice), np. Articuno, Jynx
 8. ziemia (ground), np. Diglett
 9. roślina (grass), np. Bulbasaur, Chikoritta
 10. duch (ghost), np. Gastly, Gengar
 11. lot (flying), np. Pidgeot
 12. ogień (fire), np. Charmander, Combuksen
 13. walka (fighting), np. Machoke, Primape
 14. elektryczność (electric), np. Pikachu, Voltorb
 15. smok (dragon), np. Dragonite, Salamance
 16. ciemność (dark), np. Umbreon, Sneasel
 17. robak, insekt (bug), np. Weedle, Cascon, Scizor
Generacje pokémonów: Obecnie znanych jest trzysta dziewięćdziesiąt jeden pokémonów. Pełny Pokedex
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-25 07:00:11