Czytaj więcej"/> Drukuj
Podstawy współczesnego podziału administracyjnego Francji ukształtowały się w okresie rewolucji francuskiej. Zniesiono wówczas podział na prowincje i wprowadzono departament. W tym samym czasie pojawiły się także francuskie gminy, nieco później kanton i arrondissements. Najwyższy stopień tego podziału - regiony - wprowadzono dopiero w 2. połowie XX wieku. Jednocześnie od końca XIX wieku podejmowano nieudane próby ograniczenia nadmiernej liczby gmin. Ostatecznie nacisk kładzie się teraz bardziej na współpracę gmin, która przyjmuję formę związków międzygminnych bądź terytoriów zwanych pays.
Współczesna Francja dzieli się zatem na:
Nazwa Liczba jednostek (2003)
polska francuska ogółem część europejska część zamorska
region région 26 22 4
departament département 100 96 4
arrondissement arrondissement 342 329 13
kanton canton 4 040 3 884 156
gmina commune 36 679

Departamenty zamorskie (départements d'outre-mer, DOM), z których każdy jest jednocześnie odrębnym region (régions d'outre-mer, ROM), stanowią integralną część Francji, wchodzącą w skład Unii Europejskiej.
Pozostałe obszary, czyli tzw. terytoria zamorskie (territoires d'outre-mer, TOM), choć stanowią część Francji, to nie wchodzą w skład Unii Europejskiej. Do niedawna istniało sześć takich terytoriów, ale jedno z nich, Polinezja Francuska, otrzymało status kraju zamorskiego (pays d'outre mer). Z pozostałych pięciu dwa posiadają status zwykły (Wallis i Futuna oraz Francuskie Terytoria Południowe), a trzy (Saint-Pierre i Miquelon, Majotta i Nowa Kaledonia) - specjalny status zbiorowości terytorialnych (collectivités territoriales). Ponadto Francja sprawuje kontrolę nad kilkoma wyspami na Oceanie Indyjskim i Spokojnym.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-08 20:03:28