Czytaj więcej"/> Drukuj
Poczta elektroniczna (e-mail) to jedna z usług internetowych, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych (listów elektronicznych). Obecnie do przesyłania e-maili używany jest protokół SMTP.
E-mail jako taki został wymyślony w roku 1965, autorami pomysłu byli Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman - wówczas jednak usługa ta służyła jedynie do przesyłania wiadomości od jednego użytkownika danego komputera do innego użytkownika tej samej maszyny, a adres e-mailowy w zasadzie jeszcze nie istniał. Usługę polegającą na wysyłaniu wiadomości od użytkownika jednego komputera do użytkownika innego wymyślił w roku 1971 Ray Tomlinson, on również wybrał znak "@" (at) do rozdzielania nazwy użytkownika od nazwy maszyny (a później nazwy domeny internetowej ). Na początku do wysyłania e-maili służył protokół CPYNET, później wykorzystywano FTP, UUCP i wiele innych protokołów, a na początku lat 80-tych Jonathan B. Postel napisał specjalnie do tego celu protokół SMTP.
Istnieje rozszerzenie poczty elektronicznej - MIME, umożliwiające dołączanie do e-maili danych innego typu w formie tzw. załączników.
W związku z tym, że wiele komputerów nie jest obecnych w sieci cały czas (patrz dialup), powstały protokoły umożliwiające odbiór poczty elektronicznej gromadzonej na serwerach - najbardziej znane to POP3 i IMAP.
Popularne programy serwerowe (Mail Transport Agent - MTA) obsługujące pocztę to Sendmail, Postfix, Exim i qmail. Błędna konfiguracja serwera może doprowadzić do powstania open relay.
Popularne programy do odbioru i wysyłania poczty (Mail User Agent - MUA) to mutt, pine, elm, KMail, Mozilla, Mozilla Thunderbird, Sylpheed, Balsa, Netscape Messenger, Microsoft Outlook, Microsoft Outlook Express, The Bat!, Eudora, Pegasus Mail, elmo.
Najczęściej używanym programem stanowiącym bramkę z protokołów odbiorczych POP3 do SMTP jest fetchmail.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-24 16:40:20