Czytaj więcej"/> Drukuj
Plac Tiananmen (chiń. trad. 天安門廣場, uproszcz. 天安门广场, pinyin Tiān'ānmén Guǎngchǎng), plac Bramy Niebiańskiego Spokoju – wielki plac w centrum Pekinu, przed Zakazanym Miastem. Samo Tiān'ānmén oznacza Bramę Niebiańskiego Pokoju, położoną na północnym krańcu placu. Plac powstał w 1417 i mierzył wówczas 880 m na osi północ-południe i 500 m na osi wschód-zachód. W 1651 brama została odnowiona i nadano jej obecną nazwę. Za czasów dynastii Ming i Qing Tiananmen nie był placem miejskim, jako że mieściły się tu biura cesarskich urzędników. Zniszczone podczas powstania bokserów, zostały usunięta, a plac przyjął formę zbliżoną do dzisiejszej. Jedynie w 1949 został powiększony o dodatkowe 400,000 m².
Na rozległym placu znajdują się jedynie dwa obiekty: 38-metrowy pomnik ku czci bohaterów ludu oraz mauzoleum Mao Zedonga. Plac oświetlony jest wysokimi latarniami. Na zachodniej pierzeji placu znajduje się Wielka Hala Ludowa, a na wschodniej - Muzeum Narodowe Historii Chin.
Plac_Tiananmen -
poświęcony masakrze na placu Tiananmen z 4 czerwca 1989
Plac Tianamen jest nieustannie patrolowany przez policję. Miejsce to znane jest z wielu wydarzeń politycznych. Tutaj 1 października 1949 Mao Zedong proklamował Chińską Republikę Ludową. Zbierali się także manifestanci z Ruchu Czwartego Maja. Jednak do historii przeszły protesty z 1989, kiedy to między 15 kwietnia i 4 czerwca na ulice wyszli chińscy studenci. Kulminacja tych masowych protestów miała miejsce na placu Tiananmen. Oddziały chińskiej armii dokonały masakry około 3000 studentów. Według oficjalnych danych władz chińskich było jednak tylko do 300 ofiar śmiertelnych.
Plac_Tiananmen -


Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-20 04:49:43