Czytaj więcej"/> Drukuj
Piotr Włostowic (czasem Włast lub Włost), zwany później Duninem (tj. Duńczykiem) - (ok. 1080-1153) możnowładca śląski z rodu Łabędziów, syn Włosta i od 1117 roku palatyn Bolesława Krzywoustego. Wywodził się prawdopodobnie z dawnego rodu książąt śląskich, na co wskazuje umiejscowienie jego włości w tak ważnych dla Śląska miejscach jak wyspa Piasek we Wrocławiu oraz ziemie wokół góry Ślęży.
Piotr został palatynem po odsunięciu przez Krzywoustego za bunt Skarbimira. W wyniku intryg Salomei, drugiej żony księcia popadł w jego niełaskę, mimo że wcześniej przysłużył się bardzo nie tylko w kraju, ale także jako wódz wypraw wojennych na Pomorze, Ruś i Rugię.
W latach 20. XII wieku stał się pierwszym i przez długi czas największym fundatorem kościelnym na Śląsku. Wraz z żoną Marią ufundował wg legendy 77 kościołów i klasztorów. Wśród ich fundacji znajdują się klasztor augustianów na Ślęży (wraz z nadaniem miejscowości Sobótka) oraz wyburzone w XVI wieku romańskie opactwo benedyktynów na wrocławskim Ołbinie.
Po śmierci Krzywoustego stał się powiernikiem jego najstarszego naznaczącego na princepsa syna, Władysława II. Został namiestnikiem jego własnej prowincji śląskiej. Jednak w 1145 roku stanął po stronie synów Salomei, młodszych i przyrodnich braci księcia (syna Zbysławy ruskiej). Został za to pozbawiony języka, oślepiony i wygnany z kraju. Po wygnaniu princepsa przez braci w 1146 roku powrócił z Rusi, gdzie się schronił. Zmarł w 1153 roku, został pochowany w ufundowanym przez siebie - rozebranym w XVI wieku - opactwie benedyktyńskim świętego Wincentego na wrocławskim Ołbinie.
Według niektórych źródeł był on teściem Jaksy z Kopanicy, który być może wraz z nim fundował opactwo na Ołbinie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-23 02:52:26