Czytaj więcej"/> Drukuj
Pieśń o Rolandzie (Chanson de Roland) to najstarszy i najbardziej znany francuski epos rycerski, należący do tzw. chanson de geste (pieśni o bohaterskich czynach). Autor jest nieznany. Utwór datowany jest na XI wiek, a znany jest z anglo-normadzkiego rękopisu oksfordzkiego z 1170.
Utwór opisuje starcie dwóch cywilizacji: chrześcijańskiej i muzułmańskiej, przedstawiając dzieje wyprawy wojennej Karola Wielkiego do Hiszpanii przeciw Saracenom w roku 778, a szczególnie bitwę w wąwozie Roncevaux. Wydarzenia przedstawione są w sposób nieco odbiegający od prawdy historycznej, a znaczenie bitwy zostało wyolbrzymione dla osiągnięcia efektu. Ambitny hrabia Roland, siostrzeniec Karola, dowodzący strażą tylną zostaje tam wciągnięty w zasadzkę i ponosi śmierć wraz z towarzyszącymi mu rycerzami w walce ze znacznie przewyższajacymi go liczebnie siłami, nie chcąc wzywać na pomoc sił głównych Karola.
Pieśń najpełniej oddaje ideały rycerza chrześcijańskiego. Występują w niej postaci charakterystyczne dla tego typu eposu, a więc: Polski przekład Pieśń o Rolandzie pochodzi z 1932 roku, jego autorem jest Tadeusz Boy Żeleński.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 08:00:01