Czytaj więcej"/> Drukuj
Pantofelek
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: protisty
Typ: orzęski (Ciliata)
Klasa: ....
Rząd: ....
Rodzina: ....
Rodzaj: pantofelek (Paramecium)
Nazwa systematyczna
'....

Pantofelek (Paramecium) jest protistem zwierzęcym (dawniej pierwotniakiem) należącym do typu orzęsków (Ciliata).

Budowa

Pantofelek ma wydłużone ciało o charakterystycznym kształcie (stąd nazwa), osiąga długość od 0,05 mm do 0,3 mm. Rzęski pokrywające ciało służą mu do poruszania się i zdobywania pokarmu.
Posiada dwa jądra komórkowe - mikronukleus i makronukleus.

Odżywianie

Pantofelek pobiera pokarm przez cytostom, położony w zagłębieniu zwanym perystomem, umieszczonym z boku ciała i otoczonym długimi rzęskami służącymi do pobierania pokarmu. Pokarm wchłonięty przez cytostom tworzy przemieszczające się w cytoplazmie wodniczki pokarmowe, zaś po zakończeniu trawienia niestrawione resztki są wydalane na zewnątrz komórki przez cytopyge.
Jest drapieżnikiem, odżywia się bakteriami.

Wydalanie

Pantofelek posiada dwie, umieszczone w biegunach komórki, wodniczki tętniące, które kurcząc się wydalają na zewnątrz nadmiar wody (osmoregulacja).

Rozmnażanie

Rozmnaża się bezpłciowo przez poprzeczny podział komórki. W procesie tym makronukleus dzieli się przez amitozę, a mikronukleus przez mitozę.
Pantofelki przeprowadzają również proces płciowy (koniugację) w celu rekombinacji materiału genetycznego. Koniugacja nie jest metodą rozmnażania, ponieważ w jej wyniku nie powstają nowe osobniki.

Występowanie

Pantofelek jest powszechnie spotykany w niewielkich zbiornikach słodkowodnych, jest też jednym z najlepiej poznanych protistów.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-13 07:21:14