Czytaj więcej"/> Drukuj
Palm OS jest systemem operacyjnym napisanym przez firmę PalmSource Inc. dla palmtopów produkowanych przez firmę PalmOne Inc. i innych producentów. Urządzenia te (zwane też osobistymi asystentami cyfrowymi lub PDA) posiadają możliwość rozpoznawania pisma ręcznego oraz uruchamiania aplikacji sterowanych za pomocą ekranu dotykowego.
Palm OS przeszedł długą drogę od pierwszych wersji w urządzeniach z procesorami firmy Motorola do urządzeń z procesorami zgodnymi z architekturą Arm. Mimo to pozostaje systemem stosunkowo mało nowoczesnym, pod pewnymi względami ustępując swojemu bezpośredniemu i największemu konkurentowi jakim jest Pocket PC (np. brak wielozadaniowości), przewyższając go jednocześnie szybkością działania i stabilnością.
Palm OS w specyficzny sposób zarządza pamięcią, nie występuje tu podział na pamięć przeznaczoną do przechowywania danych i pamięć do uruchamiania aplikacji. Dzięki temu przy relatywnie małych ilościach pamięci urządzenia z Palm OS mogą działać bardzo sprawnie.
W chwili obecnej Palm OS jest systemem w pełni multimedialnym, dla którego powstała duża ilość aplikacji z praktycznie każdej dziedziny, od gier począwszy poprzez pakiety biurowe, na specjalizowanych aplikacjach medycznych kończąc.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 09:34:43