Czytaj więcej"/> Drukuj
Półwysep Jork (ang. Cape York Peninsula) - półwysep, najdalej na północ wysunięty punkt Australii. Znajduje się w stanie Queensland. Tylko ok. 140 km poprzez Cieśninę Torresa dzieli go od Nowej Gwinei. Po stronie zachodniej znajduje się Zatoka Karpentaria a od wschodniej Morze Koralowe. Powierzchnia półwyspu to ok. 137 000 km² a zamieszkuje go ok. 18 000 ludzi.
Powierzchnia jest równinna z kilkoma bardzo niskimi wzgórzami po wschodniej stronie. Ziemia jest tu jałowa nawet w porównaniu z innymi obszarami Australii przez co region ten jest tak słabo zasiedlony
Klimat jest monsunowy z porą deszczowa od listopada do kwietnia i porą suchą od maja do października. Roczny opad jest wysoki i sięga od 2000 mm do ok. 700 mm na południu. Płynie tam dużo rzek, a pośród nich Pascoe, Jardine, Wenlock, Łucznik, Holdroyd, Mitchell, i Staaten.
Z powodu małej ilości dróg transport drogowy jest możliwy tylko między czerwcem a październikiem ponieważ rzeki przybierają podczas pory deszczowej i są nie do przebycia.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-26 09:24:36