Czytaj więcej"/> Drukuj
Ostra_Brama -

Ostra Brama w Wilnie
W średniowiecznym Wilnie był taki obyczaj, że we wnękach wież bramnych, nad bramą umieszczano święte obrazy. Wilno pierwotnie miało pięć bram miejskich, w tym Brama Miednicka (od drogi prowadzącej do Miednik). Brama ta nazywała się też Ostrą, od nazwy części południowego przedmieścia, które nazywało się Ostry Koniec. W przywileju Kazimierz Jagiellończyk z 6 września 1503 r. zwiększył liczbę bram do dziewięciu. Z tej liczby bram pozostała tylko Ostra Brama.
Obraz Matki Bożej Miłosiernej - Ostrobramskiej umieszony został na bramie na początku XVII w. Słynący łaskami wizerunek Madonny namalowany został na deskach dębowych techniką temperową na podkładzie klejowo-kredowym. Obraz posiada wymiary 200 x 165 cm.
Kto malował obraz nie wiadomo. Niektórzy przypisują autorstwo Łukaszowi - artyście krakowskiemu, który namalował podobny obraz w 1624 r. dla kościoła Bożego Ciała w Krakowie. Wg. legendy posiada rysy Barbary Radziwiłłówny.
Obecnie postać Maryi zakrywa błyszcząca złotem sukienka. Widoczna jest tylko wyrazista twarz i skrzyżowane na piersiach dłonie. Pod metalową sukienką Ostrobramska Pani ubrana jest w czerwoną tunikę z podwiniętymi rękawami.Szyja okryta jest szalem, a głowa białą chustą. Całą postać Maryi okrywa zielonkawo-błękitny płaszcz luźno zarzucony na głowę i ramiona. Tło obrazu posiada odcień brązu.
Wizerunek Matki Miłosiernej zasłonięty został srebrną, złoconą sukienką około 1671 r. Srebrzysty półksiężyc znajdujący się w dolnej części obrazu jest wotum z 1849r. Na cała kompozycję wizerunku Pani Ostrobramskiej składają się dwie korony (nałożona jedna na drugą). Korony są ze złoconego srebra, jedna barokowa dla Królowej Niebios, druga rokokowa dla Królowej Polski. Obraz Panny Świętej z Ostrej Bramy uroczyście był koronowany w dniu 2 lipca 1927 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Aleksandra Kakowskiego w obecności Józefa Piłsudskiego i Ignacego Mościckiego .(Do koronacji użyto nowe sporządzone ze złota korony. Korony te zaginęły w czasie II wojny światowej.)
Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej znajduje się w specjalnie wybudowanej kaplicy, znajdującej się w górnej części bramy. Pierwotnie powstaje kaplica drewniana wzniesiona przez oo. karmelitów w 1671 r., a w 1722r. murowaną. Wlatach 1829-30 dokonano restauracji kaplicy, a także w latach 1927 - 1932 oraz w 1993 r przed wizytą Jana Pawła II .
Link zewnętrzny: zdjęcie obrazu.
Ostra_Brama -

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-07 04:14:03