Czytaj więcej"/> Drukuj
Osijek - miasto w krainie historycznej we wschodniej Chorwacji - Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 105 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją miejską kraju.
Znajdują się tu liczne zakłady: petrochemiczne, produkcji maszyn rolniczych, mebli, zapałek, materiałów budowlanych i duża cukrownia. Ważny węzeł kolejowy i drogowy. Od 1697 r. istnieje nieprzerwanie browar.
Miasto jest liczącym się w kraju ośrodkiem kulturalnym i akademickim. Ma kilka wyższych uczelni, w tym jeden z czterech w Chorwacji uniwersytetów.
Historia miasta sięga czasów rzymskich, kiedy to istniała tu osada wojskowa Mursa. Miasto przez wieki pełniło funkcję strategiczną, strzegąc przeprawy przez Drawę. Podczas wojny z Serbią było miesiącami ostrzeliwane. Tysiące mieszkańców zginęło, zostały zniszczone mosty na Drawie i kilka zabytkowych budowli w centrum.
Ośrodek turystyczny - muzea, liczne budowle świeckie i sakralne z XVIII w. i XIX w.. Najładniejszą częścią miasta jest bez wątpienia - położona poza centrum barokowa starówka, zwana twierdzą (Tvrda) - historyczne jądro miasta, która otoczona obronnym murem strzegła przeprawy przez Drawę. Zachowała się prawie w niezmienionej formie od XVIII w., z którego pochodzi większość jej zabytków. Na brukowanym rynku stoi ratusz i kamieniczki z trójkątnymi szczytami.
Z pozostałych zabytków (w większości pochodzących z początku XVIII w.) na uwagę zasługują:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-24 22:52:10