Czytaj więcej"/> Drukuj
Oradea, (węg. Nagyvárad, niem. Großwardein), miasto w Rumunii w okręgu Bihor (Siedmiogrodzie).
Miasto liczy, zgodnie ze spisem ludności z 2002 roku, 206 527 mieszkańców. Natomiast liczba mieszkańców całego zespołu miejskiego wynosi ok. 220 tys. Oradea należy do najlepiej rozwiniętych miast w Rumunii.

Geografia

Miasto położone jest w pobliżu granicy z Węgrami (13 km) nad rzeką Crişul Repede.

Historia

Pierwsze wzmianki o Oradei pod łacińską nazwą Varadinum pochodzą z roku 1113. Twierdza, której ruiny przetrwały do czasów współczesnych, pochodzi z roku 1241, kiedy najazdy Mongołów zaczęły zagrażać miastu. Dopiero w XVI wieku zaznaczył się bardziej dynamiczny rozwój Oradei. W XVIII wieku wiedeński architekt Franz Anton Hillebrandt zaprojektował przebudowę miasta w stylu barokowym. Od roku 1752 powstało wiele charakterystycznych budowli takich jak Katedra, Pałac Biskupi czy Muzeul Ţării Crişurilor (Muzeum Krainy Criş).

Gospodarka

Przez wieki Oradea należała do najbogatszych miast Rumunii; położenie w pobliżu granicy węgierskiej sprawiało, że było ono pomostem do Europy zachodniej. Po roku 1989, w Oradei doszło do szerokich zmian ekonomicznych, które dotyczyły głównie sektora usług, ze względu na znaczący rynek kosnsumencki.
Bezrobocie w Oradei wynosi ok. 6% i jest nieco mniejsze niż średnia krajowa, jednak większe niż w całym regionie Bihor (ok. 2%). Miasto wytwarza ok. 63% całej produkcji przemysłowej regionu Bihor, chociaż zamieszkuje go zaledwie 34,5% mieszkańców regionu. Główne działy gospodarki to: W roku 2003, w Oradei powstał pierwszy hipermarket - Lotus Market.

Rys historyczny

Stan obecny

Skład etniczny według spisu z 2002 roku:

Dzielnice

Miasto dzieli się na następujące dzielnice (rum. cartiere):

Komunikacja

Komunikację w Oradei zapewnia przedsiębiorstwo OTL. Składają się na nią 3 linie tramwajowe (1R, 1N, 2, 3R, 3N) i większa ilość linii autobusowych. W mieście znajdują się 3 dworce kolejowe Główny, Wschodni (Est) i Zachodni (Vest). Vest mieści się w dzielnicy Ioşia, a dworzec Główny (zwany też po prostu Oradea) mieści się w centrum miasta, koło dzielnicy Vie.

Architektura

Architektura Oradei to mieszanką między budowlami ery socjalistycznej oraz barokową i secesyjną architekturą z czasów monarchii austro-węgierskiej. Po upadku reżimu Ceausescu doszło do znacznych zaniedbań, jednak od roku 2002, kiedy Rumunia weszła w okres boomu gospodarczego doprowadzono do renowacji zabytkowej architektury.

Zabytki i turystyka

Główne atrakcje turystyczne top zabytkowe centrum miasta oraz uzdrowiska Baila Felix (rum. Băile Felix), położone w pobliżu miasta.

Znani ludzie związani z Oradeą

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-24 22:54:42