Czytaj więcej"/> Drukuj
OpenBSD - wolnodostępny system operacyjny typu UNIX z rodziny BSD zgodny z normą POSIX. Projekt powstał w 1996 roku jako efekt rozłamu w zespole NetBSD, jego inicjatorem był kanadyjski programista Theo de Raadt.

Chronologia

Pierwsza wersja systemu o numerze 2.0 ukazała się 18 października 1996. 19 maja 2005 ukazała się najnowsza aktualnie wersja o numerze 3.7.

Charakterystyka

Nacisk przy tworzeniu systemu został położony przede wszystkim na bezpieczeństwo. Po rozłamie przyjęty za bazę projektu kod NetBSD został poddany audytowi w celu wykrycia i usunięcia wszelkich dziur i błędów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu systemu.
Domyślnie wszystkie usługi dostępne w systemie, a które nie są niezbędne do jego działania, są zdeaktywowane (motto: Secure by Default). W związku umiejscowieniem siedziby poza USA w początkowej fazie rozwoju nie dotyczyły go restrykcje eksportowe narzucone na zaawansowane metody kryptograficzne. Dzięki temu OpenBSD od początku mogło być wyposażone w takie usługi, jak SSH (wolna wersja OpenSSH) czy SSL (OpenSSL).
Dziedzictwo po NetBSD zaowocowało sporą przenośnością systemu (poszczególne wydania OpenBSD powstawały na bazie portów NetBSD). Obecnie jest on dostępny dla następujących platform: i386, SPARC, SPARC64, HP300, Amiga, Mac68k, MacPPC, Mvme68k, Alpha, VAX. Zarzucone platformy obejmują: Sun3 (do wersji 2.9), ARC, Mvme88k, PMax.
OpenBSD pozwala uruchamiać binaria skompilowane dla następujących systemów: SVR4, Solaris, FreeBSD, Linux, BSD/OS, SunOS, Zaurus, SGI oraz HP-UX.

Zastosowania

Powszechnie stosowany jako system do tworzenia systemów ścian ogniowych (firewall), serwerów dostępowych czy bramkowych podłączających w bezpieczny sposób mniejsze sieci do Internetu.

Informacje techniczne

Jądro systemu - monolityczne, typu UNIX. Powłoka - każda zgodna z POSIX. System plików - Berkeley FFS. Format binariów - obecnie ELF, do wersji 3.4 a.out.

Dostępność

Wolny i darmowy system operacyjny rozprowadzany z pełnym kodem źródłowym na licencji BSD. Binaria oraz źródła dostępne są poprzez sieć, lub na CD-ROMach. Twórcy projektu nie zapewniają oficjalnych obrazów ISO, wychodząc z założenia, że przychody ze sprzedaży CDromów pozwalają na finansowanie kosztów prowadzenia projektu.
Zródłowy kod systemu dostępny jest w centralnym repozytorium opartym na anonimowym CVS. Projekt OpenBSD był jednym z pionierów wykorzystania CVS.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-27 07:44:08