Czytaj więcej"/> Drukuj
ORP_Korsarz -

ORP Korsarz to kuter pilotowy - pierwsza jednostka pływająca powojennej Marynarki Wojennej PRL. ORP "Korsarz" urósł do roli symbolu mimo że był tylko jednostką pomocniczą i służył do celów gospodarczych.
Zbudowany został w 1936 w Stoczni Gdyńskiej dla Urzędu Morskiego. Służył następnie jako kuter pilotowy "Pilot V". W czasie wojny, używany był dalej przez Niemców, jako L-5. Po wyzwoleniu Gdyni, został 7 kwietnia 1945 odnaleziony w porcie, a następnie wyremontowany przez 1 Samodzielny Morski Batalion Zapasowy. Jednostka została następnie wcielona do służby jako pierwszy zalążek Marynarki Wojennej, pod nazwą ORP "Korsarz". Banderę podniesiono 8 kwietnia 1945 w Gdyni w porcie na Oksywiu. Pierwszym dowódcą został mat Roman Radziejewski (który pierwszy wszedł na pokład kutra).
ORP "Korsarz" służył przede wszystkim do celów łącznikowych i strażniczych, zapewniając też komunikację z Helem. W lecie 1945 jego załoga uratowała 11 marynarzy z radzieckiego holownika, który zatonął na minie. W grudniu 1945 kuter wraz z kolejnymi jednostkami (w tym ORP Batory) utworzył Oddział Okrętów Pomocniczych i Przystani. W kwietniu 1946 został zwrócony Gdyńskiemu Urzędowi Morskiemu i przez dalsze około 20 lat był używany w swojej pierwotnej roli kutra pilotowego.
Dane techniczne:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-23 02:15:54