Czytaj więcej"/> Drukuj
ORP "Iskra" – nazwa dwu kolejnych żaglowców szkolnych Marynarki Wojennej. Pierwsza "Iskra" była szkunerem będącym w polskiej służbie od lat dwudziestych do siedemdziesiątych XX wieku. Obecna "Iskra", wcielona kilka lat po wycofaniu poprzedniczki, to barkentyna służąca pod banderą Marynarki Wojennej już od ponad dwudziestu lat.

ORP "Iskra" (I)

ORP_Iskra -

Historia

Okręt został zwodowany w 1917 w Holenderskiej stoczni G. M. Müller w Foxhol (Holandia) jako żaglowiec handlowy "Vlissingen" i służył w tym kraju do przewożenia towarów w żegludze przybrzeżnej. W 1921 został sprzedany Wielkiej Brytanii, gdzie eksploatowano go w tym samym charakterze jako "St. Blanc".
W grudniu 1926 żaglowiec zakupiono dla Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Toruniu w celu odbywania praktyk morskich z podchorążymi. Został przebudowany na okręt szkolny w stoczni Danziger Werft und Eisenbahnwerkstaten A.G. (obecnie Stocznia Północna SA) i wcielony pod nazwą ORP "Iskra" do polskiej floty wojennej w dniu 6 maja1928 roku. Od czasu wcielenia do służby regularnie chodził w rejsy szkolne. Przed wojną odwiedził m.in. Dunkierkę Lizbonę, Neapol, Santa Cruz, Casablancę i Aleksandrię. II wojnę światową, która zastała okręt podczas rejsu szkolnego niedaleko portu Casablanca, spędził w Gibraltarze, do którego wpłynął 27 czerwca 1940 roku. 29 listopada 1940 został wypożyczony sojusznikom z Wilekiej Brytanii, którzy eksploatowali go jako HMS "Pigmy" w roli okrętu-bazy mieszkalnej dla załóg okrętów podwodnych i kutrów torpedowych. Po wojnie żaglowiec wyremontowano wpierw w Gibraltarze, a następnie w Portsmouth i w 1948 na jednostce ponownie podniesiono biało-czerwoną banderę, przywrócono poprzednią nazwę i zwrócono Polsce. Do Polski powrócił 1 lipca 1948 roku. Okręt już od tego samego roku wznowił rejsy szkoleniowe z podchorążymi Oficerskiej Szkoły marynarki Wojennej (od 1955 Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej), oraz kadetami Centrum Szkolenia Specjalistów Marynarki Wojennej. W czasie tych podróży okręt zachodził m.in. do takich portów jak Murmańsk, Gibraltar, Bałtijsk i Kopenhaga. 26 listopada 1977, po sześćdziesięciu latach na morzach i oceanach oraz pięćdziesięciu latach służby w Marynarce Wojennej, "Iskra" została wycofana i po raz ostatni opuściła banderę wojenną. Przez cały okres pływania pod "biało-czerwoną" żaglowiec wchodził w skład Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej, a następnie Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej. Portem macierzystym był Port Wojenny Gdynia. "Iskra" pokonała podczas swojej służby 201 tys. mil morskich i zawinęła do 135 portów. Żaglowiec wykształcił ok. 4 tys. praktykantów wojskowych i cywilnych.

Dane techniczne ORP "Iskra" (I)

Zachowane

ORP "Iskra" (II)

Historia

Barkentyna ORP "Iskra" projektu B79/II została wybudowana w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Gdańsku (obecnie Stocznia Gdańska SA) w celu zastąpienia poprzedniego szkunera o tej samej nazwie. Jednostka jest jednym z trzech bliźniaczych okrętów projektu. Oprócz niej zbudowano także s/y Pogorię pływającą pod polską banderą, oraz Kalikarę należącą do Marynarki Wojennej Bułgarii. Stępkę pod ORP "Iskrę" położono 11 listopada 1981 roku, a okręt wodowano 6 marca 1982. Do służby w został wcielony 11 sierpnia 1982 w grupie okrętów szkolnych Marynarki Wojennej.
Zadania obecnej "Iskry" są takie same jak poprzedniczki. Okręt kontynuuje tradycje żeglarskie w Polskiej Marynarce Wojennej i służy w celu odbywania praktyk morskich. W rejsy chodzi głównie z podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej. Po wcieleniu do służby okręt wszedł w skład Grupy Okrętów Szkolnych Akademii Marynarki Wojennej, a od 1995 znajduje się w Dywizjonie Okrętów Szkolno-Badawczych 3. Flotylli Okrętów. Macierzystym portem jednostki jest Port Wojenny Gdynia. Dowódcą ORP "Iskra" jest komandor podporucznik Robert Żywiec.
Podczas swojej wieloletniej służby "Iskra" odwiedziła wiele portów m.in. Amsterdam, Nowy Jork, Liverpool, Sydney i Rio de Janeiro. Okręt obecny był prawie na wszystkich akwenach morskich świata. W 1987 jednostka wygrała słynne regaty Cutty Sark, w 1990 otrzymała Medal Pokoju Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, a w 1995 opłynęła dookoła świat. Żaglowiec bardzo często uczestniczy w regatach oraz zlotach żaglowców i okrętów wojennych. Załoga pięciokrotnie otrzymywała miano Najlepszego Okrętu Marynarki Wojennej.
Grafika:Iskra.jpg|Barkentyna szkolna ORP "Iskra" (II) podczas wychodzenia z portu Gdynia na Operację Żagiel 2003 (Regaty Cutty Sark) Grafika:Dzwon_ORP_Iskra_II.jpg|Dzwon okrętowy ORP "Iskra" (II) Grafika:orpiskra16.jpg|Odznaka ORP "Iskra" (II)

Dane techniczne ORP "Iskra" (II)

Informacje dodatkowe

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-23 01:33:30