Czytaj więcej"/> Drukuj
ORP Bałtyk - polski okręt - hulk szkolny, dawny francuski krążownik pancernopokładowy "D'Entrecasteaux". Był pierwszym polskim okrętem noszącym tę nazwę i największym okrętem jaki kiedykolwiek służył w PMW.
Okręt ten został zbudowany w La Seyne we Francji w stoczni Forges et Chantiers de la Meditarene. Wodowany w 1896, wszedł do służby francuskiej w 1899 jako krążownik 1. klasy "D'Entrecasteaux", przeznaczony do służby kolonialnej na Dalekim Wschodzie. W czasie służby, między innymi, brał udział w tłumieniu powstania bokserów w Chinach. Podczas I wojny światowej krążownik działał na Morzu Śródziemnym i Bliskim Wschodzie, odznaczając się zwłaszcza w obronie Kanału Sueskiego przed Turkami w 1916. W 1922 krążownik został wycofany ze służby francuskiej. W kolejnych latach okręt został wypożyczony Belgii, lecz Belgowie zrezygnowali w końcu z zakupu.
7 marca 1927 okręt został zakupiony przez Polską Marynarkę Wojenną z przeznaczeniem na hulk szkolny, pozbawiony napędu i uzbrojenia. 30 lipca podniesiono na nim polską banderę i okręt otrzymał nazwę "Król Władysław IV". 11 sierpnia przeholowano okręt z Cherbourga do Gdyni, zmieniając jednocześnie nazwę na ORP "Bałtyk". 1 kwietnia 1930 "Bałtyk" po remoncie i adaptacji wszedł w skład Dywizjonu Szkolnego jako siedziba Szkoły Specjalistów Morskich, następnie Centrum Wyszkolenia Specjalistów Floty.
ORP_Bałtyk_(hulk) -
"Bałtyk" stacjonował w porcie w Gdyni - Oksywiu jako stacjonarny okręt szkolny, hulk i jednocześnie jednostka reprezentacyjna Dowódcy Floty, przyjmująca na pokładzie zagraniczne delegacje. Odbywały się na nim także uroczyste promocje oficerów. Zdjęte już wcześniej francuskie uzbrojenie okrętu zastąpiono kilkoma armatami małego kalibru dla celów salutacyjnych.
Po wybuchu II wojny światowej, 1 września 1939 podczas nalotu niemieckich bombowców na port, "Bałtyk" został trafiony bombą w prawą nadbudówkę rufową. W następnych dniach załoga okrętu odpierała ataki niemieckich samolotów, oraz walczyła w lądowej obronie wybrzeża. Ostatecznie okręt został opuszczony 11 września. W niewielkim stopniu uszkodzony okręt został zdobyty przez Niemców i używany przez krótki okres w charakterze hulku, a następnie złomowany przez nich w 1941 lub 1942.

Dane techniczne jako hulk ORP Bałtyk

Dane techniczne jako krążownik D'Entrecasteaux

Zachowane

Link zewnętrzny
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-23 00:58:11