Czytaj więcej"/> Drukuj

Nunavut
Nunavut_(terytorium_Kanady) -
Nunavut_(terytorium_Kanady) -
StolicaIqaluit
Powierzchnia

 - Cakowita
 - % wód śródlądowych


2 093 190 km²
7.5%
Ludność
 - Stan z roku 2001
 - gęstość zaludnienia


28 200
0.01/km²
Akces do Konfederacji
 - Rok
 - Jako

1999
trzynaste
Strefa czasowa UTC - 4,-5,-6,-7
Informacja pocztowa
skrót pocztowy
pierwsza litera kodu pocztowego
 
NU
X
Kod telefoniczny 867
ISO 3166-2CA-NU
Reprezentacja
w parlamencie federalnym

 Przedstawicieli w Izbie Gmin
 Przedstawiciele w Senacie
 

1
1
PremierPaul Okalik
KomisarzPeter T. Irnig

Oficjalne symbole Nunavut

Informacja ogólna

Nunavut – terytorium Kanady. Ninavut w języku Inuktitut oznacza "nasz kraj". Nunavut graniczy od zachodu z Terytoriami Północno-Zachodnimi od południa z Manitoba. Posiada tez południowa granicę morską z Quebekiem i Ontario (przez Zatokę Hudsona i na wschodzie poprzez Cieśninę Davisa, Naresa i Morze Baffina z Grenlandią. Terytorium zawiera wody i lody dochodzące do bieguna północnego. Terytorium zostało utworzone w 1999 z terenów Terytoriów Północno-Zachodnich Ustawa o Nunavut, uchwalona przez parlament Kanady. Ustawa została przygotowana na podstawie Roszczenie Nunavut z 1993. Około 85% ludność terytorium stanowią Eskimosi Inuit. Językiem urzędowym terytorium obok angielskiego i francuskiego są języki Inuktitut i Inuinnaqtun.

Struktura polityczna i administracyjna terytorium

W Terytoriach Północno-Zachodnich nie działają partie polityczne. Cale terytorium podzielone jest na 19 jedno mandatowych okręgów wyborczych, w których wybierani są przedstawiciele do terytorialnego Zgromadzenie Legislacyjnego - teritorial Legislative Assembly. Spośród tych 19 osób w wyniku wewnętrznych decyzji wybierane są osoby Premiera (do roku 1994 funkcja ta była nazywana Government Leader – przewodniczącego rządu) i marszałka zgromadzenia. Następnie z pośród pozostałych 17 deputowanych tworzony jest siedmioosobowy gabinet. Członkowie gabinetu kierują ministerstwami:
Pozostali deputowani tworzą opozycję.

Podział terytorialny

Lista jednostek samorządowych Nunavut

Geografia Nunavut

Oficjalna mapa Nunavat
[http
Mapa fizyczna Nanuvat
[http

Ukształtowanie powierzchni

Nunavut obejmuje nizinny, tundrowy obszar kontynentalny wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Zatoki Hudsona oraz wybrzeża Morza Arktycznego do południka 122°W. Obszar terytorium zajmuje także szereg wysp arktycznych, do największych należą: Wyspa Wiktorii, Wyspa Buffina, Wyspa Devon, Wyspa Księcia Walii, Wyspa Melvilla, Wyspa Banksa i wiele innych. Większość z nich ma charakter nizinnej pustyni arktycznej. Jedynie na wielkiej Wyspie Bafina rozciąga się wysoki grzbiet górski.

Wody śródlądowe

Kontynentalna część terytorium, leżąca w dziale wodnym Zatoki Hudsona, poprzecinana jest licznymi strumieniami, tworzącymi szerokie rozlewiska w postaci wielu jezior. Wyspy arktyczne mają swoje indywidualne cechy.

Klimat

Nunavut rozciągnięty od równoleżnika 60°N do bieguna leży w strefie arktycznej i podarktycznej. W kontynentalnej części panuje klimat pod arktyczny z krótkim, zaledwie dwumiesięcznym latem. Średnia temperatura lipca wynosi około 11°C, lecz w słoneczne dni powietrze może być zagrzane do temperatury nawet do 25°C. W zimie temperatury spadają poniżej -30°C

Bogactwa naturalne

Przez długi czas nie interesowano się bogactwami naturalnymi tego obszaru. Dopiero perspektywa utworzenia nowego terytorium zwróciła uwagę na poszukiwania geologiczne. Zainicjowane i ciągle kontynuowane badania geologiczna wskazują na znaczne zasoby – złota, diamentów oraz innych kamieni szlachetnych, rud żelaza, ropy naftowej i gazy ziemnego.

Gospodarka

Tradycyjna gospodarka terenów oparta jest na łowiectwie, rybołówstwie i rękodziele. Finansowo terytorium uzależnione jest od znacznych dotacji federalnych. Sytuacja ulega jednak powolnej zmianie. Systematyczne badania geologiczne ukazują olbrzymi potencjał drzemiący w terytorium. Plany na przyszłość uwzględniają rozpoczęcie wydobycia wielu cennych minerałów, których pokłady wciąż są odkrywane. Statystyki ostatnich lat pokazują, że gospodarka Nunavut rozwija się pięciokrotnie szybciej niż całej Kanady. Opublikowany w 1999 raport The Sivummut Economic Development Stategy Group widzi możliwości rozwoju następujących gałęzi przemysłu w terytorium:
       
       
Gałąź przemysłu dochód w 1999
dolar kanadyjski | dolarów
rocznie
przewidywany dochód w 2013
dolar kanadyjski | dolarów
rocznie
łowiectwo i rybołówstwo 30 35
rękodzieło artystyczne 30 50

usługi wewnętrzne
200 drobnych przedsiębiorstw 500 drobnych przedsiębiorstw
turystyka 5 20
górnictwo 187 300
górnictwo naftowe - 50

Historia Nunavut

Nunavut, terytorium Kanady powstałe w 1999, w większości zamieszkałe jest przez naród Inuitów. Począwszy od X wieku rozwinął on bardzo specyficzną kulturę opartą na łowiectwie. Od XVI wieku Inuici rozpoczęli intensywne kontakty z Kompanią Zatoki Hudsona, które doprowadzając do znacznego postępu materialnego narodu, zniszczyły jego tradycyjną kulturę. Wycofanie się Kompanii z handlu w rejonach arktycznych w latach trzydziestych XX wieku doprowadziło Inuitów na krawędź zagłady biologicznej. Począwszy od początku lat siedemdziesiątych Inuici przechodzą odrodzenie narodowe, kulturowe i gospodarcze, które doprowadziło do powstania samorządnego terytorium.
Artykuł główny Historia Nunavut
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-22 00:39:38