Czytaj więcej"/> Drukuj
Novell Inc. to jeden z największych na świecie producentów oprogramowania sieciowego. Firma została założona w 1983 roku, a dziesięć lat później otworzyła swoje biuro w Polsce. W czerwcu 1994 roku przejęła od zamykanej firmy WordPerfect Corporation tworzone przez nią popularne oprogramowanie biurowe, jednak już w styczniu 1996 roku odsprzedała je kanadyjskiej firmie Corel.
W 2003 roku, w ramach zmiany modelu biznesowego na oparty o wolne oprogramowanie, przejęła firmy SuSE (dystrybutor Linuksa) oraz Ximian (rozwój programów biurkowych dla Linuksa) - na SuSE oparta jest własna dystrybucja Novell Linux Desktop. Od tej pory konsekwentnie buduje swoją pozycję wokół takich produktów jak Evolution czy Mono oraz usług związanych z wdrażaniem i zarządzaniem siecią korporacyjną.
Novell jest znany przede wszystkim jako producent systemu operacyjnego NetWare oraz usługi katalogowej NDS znanej obecnie jako eDirectory. Strategiczna zmiana kursu firmy w kierunku Linuksa nie spowodowała porzucenia NetWare, o jego przyszłości zadecydują zapewne wybory systemu przez klientów.
Novell był też pierwszą firmą na rynku wprowadzającą (na początku lat 90. ubiegłego wieku) system certyfikatów dla osób wdrażających i zarządzających produktami sieciowymi z rodziny NetWare i innych. Na bazie tych doświadczeń inne firmy (Microsoft, Cisco, SCO) wprowadziły swoje własne systemy certyfikacji.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 08:31:17