Czytaj więcej"/> Drukuj
br /> Nigeria (Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską.
Główne miasta Nigerii to: Abudża, Lagos, Abeokuta, Ibadan, Port Harcourt.

Historia

Podstawowe informacje o historii i odsyłacz do artykułu o historii kraju

Ustrój polityczny

Opis ustroju społeczno-politycznego, rodzaju rządów, podziału terytorialnego, opis instytucji idp. linki do podstron gdzie konieczne.

Stany

Główny artykuł: Stany Nigerii
Nigeria jest podzielona na 36 stanów i 1 terytorium

Geografia

Główny artykuł: Geografia Nigerii
Nigeria jest położona nad Zatoką Gwinejską, gdzie znajduje się płaska i w niektórych miejscach bagnista nizina, w dużej części utworzona przez deltę Nigru. Wybrzeże typu lagunowego.
Centralna część Nigerii to pagórkowate wzniesienia i płaskowyże (Joruba, Udi, Oban). Północ kraju to jałowe niziny. Nigeria sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.
Roślinność w Nigerii można podzielić na dwie strefy. Najbardziej na południu występują nierzadko lasy i tereny leśne (wilgotne lasy równikowe). Spowodowane jest to obfitymi deszczami wywołanymi przez obecność Oceanu Atlantyckiego na południowym zachodzie. Owa pora deszczowa trwa od czerwca do września. Co za tym idzie, w porze suchej klimat staje się suchy i pojawia się roślinność sawanny. Północna część kraju to jałowa kraina. Widoczny jest silny wpływ Sahary. Na wybrzeżu występują namorzyny.
Nigeria podzielona jest na trzy części przez rzeki Niger i Benue, które płyną kolejno z kierunków północno-zachodniego i wschodniego. Obie rzeki łączą się pod nową stolicą Abudżą i deltą Nigru wpadają do morza.
Główne i zarazem największe miasta są położone na południu kraju.

Miasta

Główne miasta Nigerii to:
  • Warri
  • Yola
  • Zaria

Gospodarka

Podstawowe informacje o ekonomii i odsyłacz do artykułu o ekonomii kraju

Demografia

Główny artykuł: Demografia Nigerii
Nigeria jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Około jedna piąta mieszkańców Czarnego Lądu to obywatele nigeryjscy. Jednakże 25% Nigeryjczyków to mieszkańcy miast, a zaledwie 24 miasta przekroczyły populację 100 000 ludzi. Różnorodność zwyczajów, języków i tradycji między 250 grupami etnicznymi Nigerii daje bogate urozmaicenie.
Dominującą grupą etniczną na północy (2/3 kraju) to Hausa i Fulanie (głównie muzułmanie). Inne główne grupy etniczne na północy to Nupe, Tiv, i Kanuri.
Jorubowie dominują na południowym zachodzie. Połowa z nich to chrześcijanie, jedna czwarta to muzułmanie, czasami głęboko wierzący, a nawet fanatyczni. Chrześcijańska grupa Ibo jest największą grupą etniczną na południowym wschodzie. I w tej grupie panuje rozłam. Dominują tam katolicy, ale anglikanie, zielonoświątkowcy i ewangelicy również zajmują silną pozycję. Efikowie, Ibibio/Annang, i Ijaw (czwarta co do wielkości grupa etniczna) stanowią kolejny segment tej mozaiki kulturowej. Ludzie z innych grup porozumiewają się po angielsku, znając jednocześnie jeden lub dwa języki nigeryjskie. Hausa, Joruba i Ibo są najbardziej rozpowszechnionymi językami w Nigerii. Nigeria charakteryzuje się jednym z najwyzszych współczynników przyrostu naturalnego w Afryce zachodniej wynoszącym 32 promile.

Kultura

Podstawowe informacje o kulturze i odsyłacz do artykułu o kulturze kraju
Święta państwowe
Data Polska nazwa Oryginalna nazwa
data 1 święto 1 święto 1
data 2 święto 2 święto 2
data 3 święto 3 święto 3

Links

Nigeria Discussion Forum
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-28 23:07:08