Czytaj więcej"/> Drukuj
Nietoperze
Rudawka
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: nietoperze
Nazwa systematyczna
Chiroptera
Nietoperze (Chiroptera) - rząd ssaków łożyskowych, obejmujący ok. 950 gatunków do którego zalicza się 17 rodzin zgrupowanych w dwóch podrzędach: Nietoperze cechują się skrzydłami umożliwiającymi im samodzielne latanie (jedyny ssak obdarzony zdolnością aktywnego lotu). Zamieszkują całą kulę ziemską z wyjątkiem Antarktydy.
(w nawiasach podano liczbę gatunków)

Ciekawostki

Według starożytnych Rzymian nietoperz odpędzał nieszczęścia. W Grecji i niektórych częściach Afryki symbolizował czujność, a według Homera wchodziła w niego po śmierci dusza ludzka.
Chińczycy widzieli w nim wcielenie samego Stwórcy Świata - Hun Tuna. Do dziś symbolem szczęścia w Chinach jest pięć złączonych skrzydeł nietoperza. Zaś jego tamtejsza nazwa fu oznacza powodzenie.
U Słowian siał niepokój, przypominał o istnieniu sił demonicznych.
W chrześcijaństwie nietoperz stał się jednym z wcieleń diabła i pomocnikiem czarownic. Często przedstawiano wysłannika piekieł z łysymi nietoperzymi skrzydłami.
Wierzono, że nietoperze powstają z myszy, która zjadła świeczkę w kościele albo odrobinkę święconki wielkanocnej.
Wierzono także, że latając wieczorem szukają człowieka, który zapisał duszę diabłu, wkręcają mu się we włosy i urywają głowę, by zanieść ją do piekła. Zabicie nietoperza przynosiło szczęście, zaś jego kości używano w zaklęciach miłosnych wywodzących się z czarnej magii.
Cyganie twierdzą, że to stworzenia przynoszące szczęście. Gdy jakiś przeleci nad taborem lub zawiruje nad ogniskiem wróży to szczególny usmiech losu. W ich wierzeniach nietoperz bywa amuletem. Musi być znaleziony już martwy, gdyż umyslne zabicie jest zbrodnią, która się mści. Schowany do sakiewki przyciągnie pieniądze i nie pozwoli zmylić drogi.
Jeszcze w XVI wieku w Polsce uważano je za ptaki, a na Zachodzie i Wschodzie uchodziły za dziwną odmianę myszy.
Największą w Środkowej Europie kolonię nietoperzy można znaleźć na terenie bunkrów wchodzących w skład Międzyrzeczkiego Rejonu Umocnionego. Zimuje tam co roku około 20-30 tysięcy osobników należących do 12 różnych gatunków.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-21 15:38:17