Czytaj więcej"/> Drukuj
NetBSD - wysoce przenośny, dostepny na wiele architektur system operacyjny z uniksowej rodziny BSD, zgodny z normą POSIX.
Maskotką NetBSD - podobnie jak całej rodziny BSD - jest daemon, bardzo często przedstawiany w kasku inżynierskim. Oficjalnym zawołaniem jest Of course it runs NetBSD, ang. Oczywiście, że działa na tym NetBSD - nawiązujące do rekordowej liczby architektur, na które przeniesiono system. Często wykorzystywanym motywem graficznym jest obraz opiekacza do tostów zarządzanego przez grupę daemonów w kaskach z dopiskiem Why not?, ang. Dlaczego nie?

Pochodzenie

Początkowo powstały 21 marca 1993 na bazie kodu - zarzuconego pod wpływem procesu Novell/BSD projektu - 386BSD, który z kolei opierał się na 4.3BSD Net/2. Jednak w przeciwieństwie do 386BSD, który przeznaczony był wyłącznie dla platformy IA32, zespół NetBSD od początku dążył do maksymalnej przenośności swego systemu.
W chwili obecnej (grudzień 2004) stabilną wersją systemu jest NetBSD 2.0, trwają prace nad wersją 3.0.

Kalendarium rozwoju

Informacje techniczne

Jądro systemu - monolityczne typu UNIX, duża przenośność świadczy o wysokiej jakości kodu. Powłoka - każda zgodna z POSIX. System plików - 64-bitowy Fast File System z Berkeley i wiele innych.
NetBSD został przeniesiony na rekordową liczbę architektur: Acorn26, Acorn32, Algor, Alpha, AMD64, Amiga, AmigaPPC, Arc, Arm32, Atari, BeBox, Cats, Cesfic, Cobalt, Dreamcast, EvbARM, EvbMIPS, EvbSH3, EvbSH5, HP300, HP700, HPCARM, HPCMIPS, HPCSH, i386, Luna68k, Mac68k, MacPPC, MIPSCO, Mmeye, Mvme68k, MvmePPC, NetWinder, NeWS68k, NeWSMIPS, NeXT68k, OfPPC, PC532, Playstation 2, Pmax, PmPPC, Prep, Sandpoint, SBMIPS, SGIMIPS, Shark, SPARC, SPARC64, Sun2, Sun3, VAX, Walnut, x68k, Xen.
Łącznie około 50 portów, przy czym nie wszystkie wersje są na tym samym etapie rozwoju, niektóre architektury działają jedynie z nowszymi lub starszymi wersjami systemu. Wszystkie wersje powstają na bazie jednego drzewa kodu.
Pozwala uruchamiać binaria innych systemów: Do instalacji oprogramowania spoza systemu podstawowego, NetBSD używa pkgsrc - NetBSD Packages Collection. Jest to zbiór skryptów Makefile, które pozwalają pobrać, skompilować i zainstalować dany program. Z pomocą autoconf, pkgsrc można używać na innych systemach operacyjnych, takich jak Linux, FreeBSD, Solaris, Darwin/Mac OS X, IRIX, itd.

Zastosowania

Dzięki przenośności kodu, niskim wymaganiom i dostępności na szeroką gamę platform sprzętowych zyskał ogromną popularność jako system operacyjny w środowiskach akademickich i edukacyjnych, gdzie pozwala na posiadanie jednej platformy softwarowej na najróżniejszych systemach, często starszej daty - które nie są już wspierane przez producentów, bądź nie byłyby w stanie spełnić wymagań innych współczesnych systemów. Z powodzeniem znajduje także zastosowanie jako system dla serwerów i ścian ogniowych, oraz jako system typu embedded dla urządzeń przenośnych.
Jego szybko powstające porty na nowe architektury niejednokrotnie były podstawą dla nowych wersji FreeBSD i OpenBSD (OpenBSD jest wynikiem rozłamu w zespole NetBSD do jakiego doszło w 1996 roku) przenoszonych na te systemy. Uwaga ta dotyczy także implementacji różnych technologii, np. NetBSD był pierwszym wolnym systemem wyposażonym w obsługę USB.
Częściowo stał się także obok Mach i FreeBSD podstawą systemu Darwin, stanowiącego uniksowy fundament Mac OS X.

Dostępność

Wolny i darmowy system operacyjny rozprowadzany z pełnym kodem źródłowym na zmodyfikowanej licencji BSD. Drzewo kodu systemowego zarządzane jest przy pomocy CVS. Źródła i binaria dostępne są poprzez FTP, CD-ROMy, obrazy ISO oraz system CVS.
Nad rozwojem projektu czuwa czteroosobowy tzw. Core Group. Większość z portów na różne architektury posiada własnego opiekuna. Opieką techniczną i administracyjną zajmuje się NetBSD Foundation.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 09:23:57