Czytaj więcej"/> Drukuj
Nadbudówka – na mniejszych jednostkach pływających (np. na jachtach) jest to niewielkie wyniesienie pokładu jednostki na części jej długości, za to na całej szerokości, czym różni się od pokładówki, która jest wyniesieniem ograniczonym po bokach półpokładami. Zazwyczaj po całej powierzchni nadbudówki można chodzić, podczas gdy pokładówkę się omija. Stąd też nadbudówki są zwykle niewielkiej wysokości i nie sięgają linii wyznaczonej nadburciem lub sztormrelingiem reszty pokładu, podczas gdy pokładówki mogą być nawet normalnymi pomieszczeniami na górnym pokładzie. Czasem powierzchnia nadbudówki może płynnie schodzić do poziomu sąsiadującego z nią półpokładu, lub też może kończyć się wręcz na skraju dziobu lub (rzadziej) rufy.
Zadaniem nadbudówki jest przede wszystkim zwiększenie pojemności pomieszczeń pod pokładem, poprzez zwiększenie ich wysokości ponad krawędź burty, a także nadanie jednostce odpowiedniego opływu aerodynamicznego, kształtu estetycznego, a nawet wzmocnienie konstrukcji.
Na dużych jednostkach pływających, wielopokładowych (wielopiętrowych), pojęciem nadbudówki określa się pomieszczenia wybudowane powyżej linii najwyższego pokładu, o ile ich boczne ściany sięgają burt, lub też pomiędzy nimi a burtami znajdują się tylko wąskie przejścia (pokładówkami są wtedy samotne "domki" stojące na pokładzie).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-24 16:24:42