Czytaj więcej"/> Drukuj
"Nędznicy" to wielkie dzieło Wiktora Hugo, czterotomowa powieść rozgrywająca się w realiach Francji od 1815 do 1833 r. w miastach: Paryżu, Montreuil-sur-Mer, Montfermeil oraz Digne.

Treść

Głównym bohaterem opowieści jest Jean Valjean, który po dziewiętnastu latach spędzonych na galerach i spotkaniu ze świątobliwym biskupem Digne postanawia zmienić swoje życie. Pod nazwiskiem Madeleine zostaje dyrektorem fabryki, a następnie merem, i doprowadza miasteczko Montreuil-sur-Mer do gospodarczego rozkwitu. Gdy dowiaduje się, że jedna z jego pracownic, Fantyna, ma nieślubną córkę, którą musiała oddać obcym pod opiekę, bez wahania odbiera ją i wychowuje jak ojciec. Kiedy okazuje się, że inny człowiek został aresztowany i wzięty za niego, przez co czekają go dożywotnie galery, bez wahania wyznaje, kim jest naprawdę. Aresztowany ponownie, ucieka i stale tropiony przez inspektora Javert, trafia do Paryża. Tam grupa młodych studentów - idealistów, dowodzonych przez charyzmatycznego Enjolrasa, szykuje powstanie mające na celu przywrócić ustrój republikański.W czasie pogrzebu niezwykle popularnego obrońcy ludu - generała Lamarque dochodzi do zamieszek i wojsko rzuca się na tłum. W mieście wyrastają barykady, a na jednej z nich stają właśnie ci młodzi ludzie. Wszyscy giną bohaterską śmiercią. Valjean, wiedząc, iż jego wychowanka Cosette /córka Fantyny/ zakochała się w studencie Mariuszu, uczestniku rebelii, również idzie na barykadę i z narażeniem życia wynosi go rannego ze zniszczonych umocnień. Kiedy Javert, szpiegując studentów - powstańców, przybywa na barykadę udając ochotnika i zostaje rozpoznany, Jean nie dopuszcza do jego rozstrzelania. Pozwala Cosette poślubić Mariusza, po czym wyznaje mu, jaka jest jego przeszłość. Nie widząc dla siebie sensu życia bez "córki", podaje Javertowi swój adres zamieszkania i fałszywe nazwisko, aby tamten mógł spełnić swój cel życia i go aresztować. Policjant jest do tego stopnia wzburzony jego postawą, że widząc, jak jego dotychczasowa ideologia wali się w gruzy, popełnia samobójstwo. Mariusz stopniowo oddala swoją żonę od byłego galernika, lecz gdy dowiaduje się, że to on uratował mu życie, pojmuje, że przeszłość o niczym nie świadczy i poznaje prawdziwą wartość Jeana Valjeana. Jest jednak za późno - opiekun Cosette umiera.
W powieści wszystkie postacie są wieloznaczne, dochodzi do kontrastów ich charakterów i czynów z pochodzeniem i statusem społecznym. Taki jest Valjean, galernik będący wzorowym merem, taka jest Fantyna, początkowo robotnica, a po zwolnieniu z pracy prostytutka, która gotowa była uczynić wszystko dla swojej córeczki /sprzedała m.in. swoje włosy i przednie zęby/. Z kolei wizerunki strażników prawa, policjantów na czele z Javertem są zwykle niedobre i okrutne. Ale i Javert nie był w gruncie rzeczy złym człowiekiem - po prostu popełniał podstawowy błąd w myśleniu i rozumowaniu, nierzadki zresztą, uważając, że np. galernicy nie mogą po odbyciu kary się poprawić. Dlatego stracił pół życia, tropiąc Jeana Valjeana.

Główni bohaterowie

W powieści nie brak osobistych przemyśleń autora na tematy pozornie nie związane z jej akcją, m.in. o klasztorach (które autor porównuje z ... galerami) , dialektach, a nawet paryskich kanałach ściekowych.
Na podstawie powieści powstał słynny musical Boublila i Schonberga, muzyczna sensacja w krajach anglojęzycznych na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. W Polsce wystawiany czasowo w 1989r. Była też często filmowana.

Ostatnie ekranizacje

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 08:09:23