Czytaj więcej"/> Drukuj


Mostek Graetza to pełnookresowy prostownik z czterech diod prostowniczych połączonych w specyficzny układ prostujący prąd wykorzystując obie połówki napięcia zmiennego (prostownik dwupołówkowy). Oznacza to że niezależnie od kierunku przepływu prądu na wejściu prąd na wyjściu płynie zawsze w tą samą stronę. W określonej chwili dwie z tych diód pracują przy polaryzacji w kierunku przewodzenia a dwie w kierunku zaporowym, przy zmianie kierunku prądu wejściowego te pary zamieniają się miejscami. Mostek ten jest czwórnikiem - ma dwa zaciski wejściowe (napięcie przemienne) oraz dwa zaciski wyjściowe. Mostki prostownicze Graetza mogą być produkowane w postaci scalonej, lub budowane z niezależnych diod.
Aktualnie wykonywany jest prawie wyłącznie na krzemowych diodach półprzewodnikowych. Dawniej produkowano mostki wykorzystując prostowniki selenowe, diody germanowe i prostowniki kuprytowe (tylko w zastosowaniach bardzo małej mocy, np. w układach pomiarowych)
Ze względu na kłopoty z doprowadzeniem żarzenia, rzadko był budowany na lampach, zamiast tego stosowano prostownik dwupołówkowy na dwóch diodach wymagający uzwojenia transformatora z wyprowadzonym środkiem.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-10-26 13:05:18