Czytaj więcej"/> Drukuj
Moskiewski stróżujący (moskowskaja storożewaja) - jedna z ras psów.
Rosyjska rasa psa, nieuznawana przez FCI.
Po drugiej wojnie światowej wraz z powracającą Armią Czerwoną napłynęła do ZSRR znaczna ilość psów jako zdobycz wojenna. W drugiej połowie lat 40-tych pomyślano o stworzeniu własnej rodzimej rasy dla potrzeb wojska i milicji. Rozpoczęto w kilku ośrodkach prace hodowlane w oparciu o doświadczenia radzieckich kynologów ale i genetyków. W ten sposób powstał między innymi czarny terier rosyjski, dog moskiewski oraz moskiewski stróżujący.
Moskowskaja storożewaja to efekt krzyżówek międzyrasowych owczarka kaukaskiego i st. bernarda. Użycie bernardyna motywowano podatnością na szkolenie, a kaukaza - odpornością na klimat ostrych rosyjskich zim. Pies przypomina owczarka kaukaskiego z niekopiowanymi uszami - próbowano go używać przy pilnowaniu Muru Berlińskiego ale z niewielkim skutkiem. Nie jest to jednak pies polecany do miasta, bo najlepiej czuje się na ogrodzonym terenie podmiejskim lub na wsi.
Odporny na zmienne warunki klimatyczne, może przebywać poza domem przez cały rok. Chroni go długowłosa, dwuwarstwowa szata.
Barwa to przewaga koloru białego w płowe (różne odcienie) i brązowe łaty.
Pies tej rasy powinien koniecznie przejść przynajmniej podstawowe szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Nie znosi osób obcych ani obcych psów. Sprowokowany będzie walczył do upadłego. Ma dobry kontakt z dziecmi ale muszą to być koniecznie dzieci właściciela czy przewodnika.
Wysokość w kłębie: suki od 63, a psa od 66 cm
Waga: do 70 kg
UWAGA: Na podstawie Rozprządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne oraz warunków wydawania zezwoleń na utrzymywanie psa takiej rasy. (Dz. U. Nr 159, poz. 1051) utrzymywanie psa tej razy wymaga zezwolenia właściwego organu gminy.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-19 13:37:21