Czytaj więcej"/> Drukuj
Morąg to miasto liczące 15 tys. mieszkańców w województwie warmińsko-mazurskim nad jeziorem Skiertąg.
br />

Historia

Około 1280 roku po pogromie Pomezanów Krzyżacy rozpoczęli tu budowę drewnianej strażnicy. W 1327 roku osada rowijająca się przy strażnicy otrzymała prawa miejskie. Na przełomie XIV i XV wieku miasto otoczono murami.
W 1410 roku, Morąg został zajęty przez wojska Władysława Jagiełły a od 1440 roku należał do antykrzyżackiego Związku Pruskiego. Od 1466 roku miasto było częścią ziem lennych Polski, a od 1525 roku należało do Prus Książęcych.
W 1807 roku miasto zajęły wojska Napoleona, stacjonował tu marszałek Bernadotte, późniejszy król Szwecji i Norwegii Jan Karol XIV.
Prawdopodobnie w Morągu przebywał rownież generał Jan Henryk Dąbrowski. Od XVIII wíeku miasto było siedzibą powiatu. Po drugiej wojnie światowej w granicach Polski było do 1975 roku miastem powiatowym.
W Morągu urodził się, mieszkał i tworzył Johann Herder, wybitny pisarz i filozof niemiecki. Bywał tu również Józef Ignacy Kraszewski najpłodniejszy polski pisarz, autor "Starej baśni", który w Morągu umieścił akcję wielu swoich książek historycznych. Zmarły w Morągu Zbigniew Nienacki nawiązywał w swoich powieściach do miasta, w morąskim Ratuszu rozgrywa się ważny wątek powieści "Pan Samochodzik i niewidzialni".

Turystyka

Galeria

Grafika:Morag_Palac.jpg|Pałac Dohnów Grafika:Morag_Ratusz.jpg|Ratusz Grafika:Morag_Uliczki.jpg|Uliczki miasta Grafika:Morag_Jezioro2.jpg|Jezioro Narie Grafika:Morag_Jezioro.jpg|Zachód słońca nad jeziorem Narie

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-23 09:03:54