Czytaj więcej"/> Drukuj
Montevideo -
Montevideo -
Montevideo - miasto na wybrzeżu Atlantyku u ujścia La Platy, największe miasto, a zarazem stolica Urugwaju od 1828. Współrzędne geograficzne miasta to: 34,5° S, 56°W. Miasto zajmuje powierzchnię 187 km², a zamieszkuje je ok. 1,5 mln osób (2000). Rozwinął się tu przemysł spożywczy (mięsny, tłuszczowy, cukrowniczy, zbożowy), skórzany, włókienniczy, chemiczny, maszynowy, rafineryjny.

Historia

Obszary obecnego Urugwaju zamieszkiwali w czasach prekolumbijskich Indianie Charrúa. W 1515 Hiszpan Diaz de Solis dotarł do ujścia La Platy, jednak aż do lat 20. XVII w. nie powstała tam żadna osada. Wtedy to Hiszpan Bruno Mauricio de Zabala utworzył na terenie obecnego Montevideo stanicę wojskową mającą chronić hiszpańskie interesy na tych ziemiach.
Osada, dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu, a przez to strategicznemu (zatoka - naturalny port, świetny punkt obserwacyjny w postaci szczytu Cerro de Montevideo, półwysep, na którym powstały pierwsze miejskie zabudowania - obecnie najstarsza część miasta La Ciudad Vieja), szybko przerodziła się w dynamicznie rozwijające się miasto (jego pierwotna nazwa to La ciudad de San Felipe y Santiago de Montevideo).
W 1778 r., dzięki wejściu w życie królewskiego rozporządzenia o wolnym handlu, rozpoczął się gwałtowny rozwój gospodarczy miasta. Przerodziło się ono z bazy wojskowej w ośrodek handlowy, opierający się głównie na eksporcie produktów rolnych m.in. do Europy. Z okolicznych wsi, mniejszych miast, a także z Europy zaczęła masowo napływać ludność, przyczyniając się do znacznego wzrostu populacji. Spowodowało to koncentrację krajowej gospodarki praktycznie w jednym ośrodku i osłabiło pozostałe regiony.
Początek XIX wieku przyniósł załamanie handlu, związane z wieloletnią blokadą miasta przez wojska argentyńskiego dyktatora Juana Manuela de Rosas. W połowie wieku, po klęsce dyktatury, handel zaczął rozkwitać na nowo. W międzyczasie, w 1825 r. Urugwaj ogłosił swą niepodległość, potrzeba jednak było czasu na ustabilizowanie chwiejnej gospodarki. Nie sprzyjały temu wojny i liczne kryzysy polityczne - wszystko to doprowadziło do gwałtownego zubożenia ludności Montevideo. Do stolicy ściągała za chlebem ludność wiejska, część dzielnic zamieniła się w slumsy. Wprowadzenie demokratycznych rządów w latach 80. XX wieku spowodowało powolne odradzanie się nadwątlonej pozycji stolicy.

Zabytki i atrakcje

Najciekawsze i najstarsze miejsca w Montevideo leżą w dzielnicy La Ciudad Vieja (Stare Miasto). Znajdują się tam m.in. teatr El Teatro Solis z 1856 r., katedra La Iglesia Martiz, , ratusz El Cabildo de Montevideo (obecnie siedziba muzeum historycznego Museo Histórico Municipal, brama miejska La Puerta de la Ciudadela i cytadela La Ciudadela na Placu Niepodległości Plaza Independencia. Na tymże placu stoi też pomnik José Gervasio Artigasa - narodowego bohatera Urugwaju.
Interesującym miejscem jest pasaż handlowo-rozrywkowy Mercado del Puerto z 1868 r. na ulicy Calle Pérez Castellano. W centrum miasta znajduje się El Cordón - dzielnica z szerokimi alejami, obfitująca w zieleń, z licznymi kinami, teatrami i restauracjami. Główną ulicą tej dzielnicy jest Avenida 18 de Julio, przy której mieści się budynek biblioteki La Biblioteca Nacional i uniwersytet Universidad de la República. Wzgórze Cerro de Montevideo o wysokości 132 metrów jest atrakcją turystyczną samą w sobie jako punkt widokowy, mieści się też na nim ostatni urugwajski budynek postawiony przez Hiszpanów - forteca Fortaleza del Cerro, od 1916 r. siedziba muzeum wojskowego Museo Militar. Na wybrzeżu leżą liczne plaże z obiektami rozrywkowymi, połączone ze sobą bulwarem.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-07 14:58:50