Czytaj więcej"/> Drukuj
Mongolska Partia Ludowo-Rewolucyjna (mong. Монгол Ардын Хувьсгалт нам, Mongol Ardin Khuv'sgalt Nam) to partia polityczna w Mongolii. Często używane skróty tej nazwy to: MPL-R (polski), MPRP (angielski) oraz МАХН (fonetyczny zapis mongolski).
Partia ta rządziła Mongolią od 1921 do 1996 r. (do 1990 zakazana była działalność innych partii) i od 2000 r. do 2004. Nacagijn Bagabandi, obecny prezydent Mongolii jest członkiem tej partii. Obecny premier, Cachiagijn Elbegdorż, był również członkiem MPR-L, natomiast obecnie do niej nie należy. W Wielkim Churale Państwowym partia ta zajmuje niemal połowę miejsc i jest kierowana przez byłego premiera a obecnie przewodniczącego Churału, Nambaryna Enchbajara. Partia obecnie wchodzi w skład rządzącej koalicji.
Partia została założona w 1921 roku i uważa się ją za pierwszą partię polityczną w tym kraju. Początkowo jej nazwa brzmiała Mongolska Partia Ludowa, lecz później, na zjeździe w 1924 roku dodano przymiotnik Rewolucyjna. Organizacja partii była bardzo podobna do organizacji KPZR; MPL-R wzorowała się na swojej radzieckiej odpowiedniczce.
Działalność MPL-R wzbudzała wiele kontrowersji, często związanych ze stosunkiem Monoglii do ZSRR; frakcja antysowiecka została odsunięta od władzy, zaś wielu jej członków zamordowano. Po czystkach wewnątrzpatyjnych nadszedł czas brutalnego totalitaryzmu, gdy Chorlogijn Czojbalsan, zapatrzony w Stalina lider, doszedł do władzy.
Czojbałsan został zastąpiony przez Jumdżagijna Cedenbala, który piastował urząd premiera przez 22 lata. Jego styl rządzenia był nieco łagodniejszy, związany z dojściem w ZSRR do władzy Nikity Chruszczowa.
W związku z pieriestrojką w ZSRR Mongolia zaczęła unowocześniać swój ustrój polityczny. Na zjazdach MPL-R w latach 1988, 1990 oraz 1992 członkowie partii zadecydowali o wprowadzeniu pluralizmu politycznego, reform gospodarczych, a także odrzuceniu marksizmu na rzecz tradycji narodowej i buddyzmu. U władzy MPL-R pozostała do roku 1996, kiedy to do władzy doszła Partia Demokratyczna, zdobywając 50 na 76 miejsc w Wielkim Churale Państwowym. Pod przewodnictwem Nambaryna Enchbajara partia zmodernizowała program i ideologię, by stać się dziś partią socjaldemokratyczną. W wyborach 2000 roku MPL-R odniosła miażdżące zwycięstwo i powróciła do władzy.
Obserwatorzy mongolskiej sceny politycznej zwracają uwagę na niepokojące sygnały mogące oznaczać częściowy powrót do sowieckiego stylu rządzenia: praktycznie wszystkie gazety i stacje telewizyjne są cenzurowane, coraz częściej zdarzają się przypadki zastrzaszenia lub bezprawnego aresztowania liderów opozycji demokratycznej, takich jak gen. Baatar, poseł Gundali lub były minister finansów B. Baybayar. W związku z represjami wobec opozycji poparcie dla MPL-R osłabło.
Ostatnie wybory, które odbyły się 27 czerwca 2004 r. i które były rekordowe jeśli chodzi o frekwencję, były wielką porażką MPL-R. I choć nadal ma niewielką przewagę na pozostałymi partiami nie dysponuje w parlamencie większością i nie może samodzielnych sprawować rządów. Od sierpnia 2004 r. tworzy koalicję, nie dysponując już urzędem premiera.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-24 12:44:39