Czytaj więcej"/> Drukuj
Mogilno, miasto w województwie kujawsko-pomorskim, powiat mogileński. Położone nad Jeziorem Mogileńskim. Leży 60 km na południowy-zachód od Torunia oraz 80 km na północny-wschod od Poznania. Połączenia komunikacyjne zapewnia linia kolejowa Poznań-Inowrocław i droga krajowa nr 254 Mogilno-Barcin.

Historia

Należy do najstarszych |osad na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, jednym z terenów na których kształtowało się państwo polskie. Na cyplu otoczonym wodami jeziora Mogileńskiego i bagnami od przełomu VIII i IX wieku do X wieku istniała osada wczesnośredniowieczna z palisadą i zasiekami. Od X wieku do przełomu XII i XIII wieku na tym samym miejscu znajdował się gród obronny połączony z lądem dwoma mostami. W XI w. powstał klasztor benedytkynów, który zajął część grodu. Na północ od klasztoru rozwijała się osada, która w roku 1398 uzyskała od Władysława Jagiełły prawa miejskie. W 1772 r. miasto włączono do zaboru pruskiego, w latach 1807-1815 należało do Księstwa Warszawskiego. W czasie pożaru w 1808 r. spłonęły prawie wszystkie domy mieszkalne. Od przełomu XVIII i XIX wieku Mogilno przeżywało zastój gospodarczy, przełamany dopiero po wybudowaniu linii kolejowych łączących z Poznaniem i Bydgoszczą (1872) i Strzelnem (1892). Od 1889 do śmierci w 1910 r. proboszczem w Moginie był ks. Piotr Wawrzyniak, wybitny działacz społeczny i gospodarczy.

Zabytki

Mogilno -
Grafika:Mogilno klasztor od wsch.jpg|Klasztor benedyktynów od wschodu Grafika:Mogilno brama klasztoru.jpg|Brama wejściowa na teren klasztoru Grafika:Mogilno kosciol farny od pd.jpg|Kościół farny św. Jakuba Grafika:Mogilno domy na rynku.jpg|Klasycystyczne domy na rynku z połowy XIX wieku

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-06-13 20:37:11