Czytaj więcej"/> Drukuj

Microsoft Windows 95 (nazwa robocza Chicago) - to system operacyjny wyprodukowany przez firmę Microsoft, którego oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995 roku. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien (ang. windows), które są ważnym elementem interface'u użytkownika (GUI) również tego systemu operacyjnego.
Windows 95 jest bezpośrednim następcą Windows 3.11 oraz MS-DOS i łączy w sobie elementy obu tych produktów, jednak charakteryzuje się wyższymi wymaganiami sprzętowymi - koniecznością posiadania procesora Intel 80386 (w przeciwieństwie do zarówno 3.11, jak i DOS-a, które można było uruchomić na systemach AT).
Pod względem handlowym, system operacyjny Windows 95 stał się wielkim sukcesem, równie wielkim jak pompa, która towarzyszyła jego premierze (reklamy z członkami zespołu The Rolling Stones).

Interfejs

W systemie Windows 95 zadebiutowało kilka elementów, które stały się charakterystyczne dla Windows do dzisiaj: m.in. przycisk Start i ikona Mój komputer. Późniejsze edycje Windows 95 były dostarczane z przeglądarką internetową Internet Explorer - najpierw w wersji 3, a później 4, która była o tyle ważna, że umożliwiała wyświetlanie zawartości strony WWW na pulpicie biurka (tzw. Active Desktop). To posunięcie giganta z Redmond stało się bezpośrednią przyczyną procesu antymonopolowego.

Charakterystyka

Następcą Windows 95 był system Windows 98. Z dniem 31 grudnia 2002 roku firma Microsoft zakończyła udzielanie wsparcia technicznego dla tej wersji systemu operacyjnego.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-09 08:13:49