Czytaj więcej"/> Drukuj
Michaił Siergiejewicz Gorbaczow (ros. Михаил Сергеевич Горбачёв, ur. 2 marca 1931) - polityk radziecki i rosyjski. Ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR) i jedyny prezydent ZSRR.
Michaił Gorbaczow
Funkcja: Przywódca ZSRR
Okres urzędowania: od 11 marca 1985 do 12 czerwca 1991
Poprzednik: Konstantin Czernienko
Następca: -
Data urodzin: 2 marca 1931
Miejsce urodzin: Stawropol
Żona prezydenta: Raisa Gorbaczow
Zawód: prawnik
Partia polityczna: Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego

Urodził się w Stawropolskim Kraju, w rodzinie chłopskiej; od 14 roku życia pracował w kołchozie. W 1955 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie. Od 1952 w KPZR; pracował jako funkcjonariusz młodzieżowy i partyjny, a także odbywał studia ekonomii rolnej. Od 1971 członek KC KPZR, od 1978 sekretarz KC ds. rolnictwa, a od 1980 - członek Biura Politycznego. Był sojusznikiem i protegowanym Jurija Andropowa.
Po śmierci Konstantina Czernienki 11 marca 1985 roku - sekretarz generalny KC KPZR (czyli de facto dyktator państwa sowieckiego). Zainicjował politykę pieriestrojki (przebudowy) i głasnosti (jawności), których podstawą były złagodzenie cenzury oraz ograniczona liberalizacja gospodarcza i polityczna. Największe sukcesy odnotowano w polityce zagranicznej, a Gorbaczow osiągnął na Zachodzie popularność większą niż w swoim kraju. Dzięki jego polityce możliwa stała się pokojowa rewolucja w państwach Europy Środkowej oraz zjednoczenie Niemiec. Gorbaczow wycofał także wojska z Afganistanu i poparł USA w operacji Pustynna Burza. Gospodarka radziecka była jednak zbyt zniszczona, a reformy w tym zakresie zbyt nieśmiałe i z każdym rokiem sytuacja w tej dziedzinie pogarszała się, co potęgowało niezadowolenie mieszkańców ZSRR.
W lutym 1990 wybrany na pierwszego (i zarazem jedynego) prezydenta ZSRR. Próbował na tym stanowisku przeciwdziałać dążeniom odśrodkowym i niepodległościowym. W wyniku puczu moskiewskiego odsunięty od władzy na rzecz wiceprezydenta Gienadija Janajewa. Mimo upadku puczu dawnej władzy nie odzyskał i po rozpadzie ZSRR 25 grudnia 1991 ustąpił ze stanowiska prezydenta. W tym dniu przekazał też prezydentowi Rosji Borysowi Jelcynowi urządzenie do sterowania wyrzutniami z głowicami jądrowymi.
Gorbaczow nie zrezygnował z życia publicznego - jest często zapraszany na wykłady przez rozmaite instytucje w krajach zachodnich, zwłaszcza uniwersytety amerykańskie. Od 1993 jest prezydentem Międzynarodowej Organizacji Ekologicznej "Zielony Krzyż". Brał też udział (bez sukcesu) w wyborach prezydenckich w 1996 roku (uzyskał poniżej 1 % głosów).
Działalność Gorbaczowa jest przedmiotem sporów, dotyczących przede wszystkim tego, w jakim stopniu godził się, bądź sprzyjał upadkowi ZSRR i systemu komunistycznego.
Otrzymał w 1990 pokojową Nagrodę Nobla .
Poprzedni:
Konstantin Czernienko
Przywódcy ZSRR Następny:
Rozpad ZSRR


Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-30 06:11:13