Czytaj więcej"/> Drukuj
Międzyrzecki Rejon Umocniony, MRU – polska nazwa Umocnionego Łuku Odry i Warty (niem. Die Festungsfront Oder-Warthe Bogen (OBW)) - system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1930–1944 dla ochrony wschodniej granicy (Bramy Lubuskiej i przedmościa odrzańskiego).
W skład systemu wchodzą między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Obecnie znajduje się na terenie Polski i ciągnie od okolic Skwierzyny przez Kalawę, Wysoką, Boryszyn (okolice Międzyrzecza) na południe aż do Odry. Podziemne obiekty odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym nocuje około 20-30 tysięcy osobników należących do 12 gatunków. Sieć podziemnych korytarzy tworzy labirynt o łącznej długości około 30 km. Część obiektów jest udostępnionych do zwiedzania. Pierwsza podziemna trasa turystyczna znajduje się w Pniewie (dawny PGR Kaława). Udostępnione są różne wariany trasy: długi liczący 3 km. i krótki o długości 1,5 km. a także warianty na życzenie i liczne trasy naziemne. Ponadto w Pniewie znajduje się skansen sprzętu wojskowego, sala wystawowa w której zgromadzono liczne eksponaty związane z historią i przyrodą MRU, a od maja 2005 będzie działać podziemna drezyna. Druga podziemna trasa zaczyna się na tzw. Pętli Boryszyńskiej koło m. Boryszyn i posiada wiele wariantów zależnie od możliwości zwiadzających nawet do 5 km.
Uwaga: w celu wygody poruszania się po podziemnych i nieoświetlonych korytarzach dobrze mieć ze sobą dobrą latarkę. W podziemiach panuje temeratura 10-12°C, również latem, należy się zatem dobrze ubrać. Zwiedzanie podziemi odbywa się z przewodnikiem. Za wejście pobierana jest opłata.
Zobacz też:

Link zewnętrzny:

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-07 04:49:47