Czytaj więcej"/> Drukuj
Meczet_Al-Aksa -
Meczet Al-Aksa jest jedną z najważniejszych świątyń muzułmańskich na świecie. Znajduje się w Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym - miejscu świętym zarówno dla żydów, jak i muzułmanów (jest to trzecie najświętsze miejsce islamu po Mekce i Medynie).
Meczet Al-Aksa został zbudowany wraz z Kopułą na Skale (Kubbat as-Sachra) w latach 660–691 n.e. Obie budowle muzułmanie wznieśli na pamiątkę nocnej podróży Proroka Mahometa do Tronu Bożego, w którą wedle tradycji, zabrał proroka anioł Gabriel (arab. Al-Aksa znaczy najdalszy, w tym wypadku dotyczy najdalszego miejsca, w którym znalazł się Mahomet). Meczet Al-Aksa to największa świątynia w Palestynie, mieści do 30 000 wiernych).
Niektórzy historycy architektury uważają, że Meczet Al-Aksa, ma typową budowę rzymskiej bazyliki i sugerują, że zbudowano go w 536 roku na rozkaz cesarza Justyniania jako kościół Świętej Marii. Arabowie nazywają zresztą dolinę Cedronu, która oddziela Wzgórze Świątynne od Góry Oliwnej - doliną Naszej Pani Marii (arab. Wadi Sitt Maryam). Niewykluczone jest więc, że to właśnie chrześcijanie w ponad 450 lat od zburzenia Świątyni Jerozolimskiej znów uczynili Wzgórze Świątynne miejscem kultu jedynego Boga.
Bazylikowy charakter meczetu Al-Aksa może też być wynikiem wzorowania się jego budowniczych na budowlach chrześcijańskich. W tym okresie architektura islamska nie była jeszcze wykształcona, a w budowie meczetu oraz Kopuły na Skale uczestniczyli bizantyjscy rzemieślnicy.
W 1969 r. chrześcijański turysta podłożył ogień pod meczet - w pożarze przepadła bezpowrotnie wspaniała mównica z drzewa cedrowego, dar sułtana Saladyna.
Trwająca obecnie druga intifada – nazwana jest Intifadą Al-Aksa – czyli powstaniem w obronie najświętszego dla muzułmanów meczetu w Jerozolimie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-04-10 22:08:31