Czytaj więcej"/> Drukuj
Mauritius, Republika Mauritiusa – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusu należą wyspy: Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i położone 1200 km na północ Agalega Islands. Na zachód od głównej wyspy położony jest Reunion.
Republika Mauritiusa   
République de Maurice
Motto: Stella Clavisque Maris Indici
Mauritius -
Język urzędowyangielski, francuski
StolicaPort Louis
Prezydentsir Anerood Jugnauth
PremierPaul Bérenger
Powierzchnia
 - całkowita
 - % wód śródlądowych
168.
2 045 km²
0,05%
Liczba ludności
 - ogółem (2002)
 - gęstość zaludnienia
149.
1 189 825
588/km²
Uzyskanie niepodległości 12 marca 1968
Walutarupia Mauritiusa
Strefa czasowaUTC +4
Hymn państwowyMotherland
Domena internetowa.mu
Kod samochodowyMS
Kod telefoniczny+230


Historia

Wyspa została odkryta przez Portugalczyków w 1505. Skolonizowana została przez Holendrów w 1638 i nazwana imieniem księcia Maurice z Nassau. Francuzi kontrolowali wyspę podczas XVIII wieku i zmienili jej nazwę na Ile de France. Wyspa została odebrana przez Brytyjczyków w 1814 i przywrócono jej dawną nazwę.
Niezależność uzyskała w 1968. Kraj stał się republiką w Brytyjskiej Wspólnocie Narodów w 1992. Mauritius posiada stabilną demokrację z regularnymi wolnymi wyborami i przestrzeganymi prawami człowieka, i przyciągnął znaczne zagraniczne inwestycje osiągając jedne z najwyższych w Afryce dochody na obywatela.

Polityka

Głową państwa w Mauritiusie jest prezydent, wybierany na pięcioletnią kadencję przez Zgromadzenie Narodowe (National Assembly) jednoizbowy maurytyjski parlament. Z 66 członków parlamentu, 62 jest wybieranych bezpośrednio przez powszechne wybory, a 4 jest wyznaczonych aby reprezentować mniejszości etniczne, w zależności od wyników wyborów. Parlament jest kierowany przez premiera i radę ministrów.

Podział administracyjny

Mautitius podzielony jest na 9 dystryktów: Ponadto w skład Mauritiusu wchodzą trzy terytoria zależne:

Geografia

Mauritius razem z wyspami Reunion i Rodrigues jest częścią archipelagu Maskarenów. Archipelag ten powstał miliony lat temu w wyniku podwodnych erupcji wulkanicznych.
Stolicą wyspy i największym miastem jest Port Louis, leżący w jej północno-zachodniej części. Inne większe miasta: Curepipe, Moka, Belle Mare.

Gospodarka

Podstawą gospodarki jest turystyka, uprawa trzciny cukrowej i rybołówstwo. Użytki rolne stanowią 56% powierzchni kraju. Uprawia się też tytoń, herbatę, kukurydzę, banany.

Demografia

...

Kultura

Zmienna kolonialna przeszłość Mauritiusa ma odzwierciedlenie w kulturze. Na przykład, sztuka kulinarna Mauritiusa jest połączeniem Holenderskiej, Francuskiej, Indyjskiej i Kreolskiej.
W 1847 Mauritius został piątym krajem na świecie, wydającym znaczek pocztowy. Dwa typy znaczków wydane wtedy, znane jako Red Penny i Blue Penny są prawdopodobnie najbardziej znanymi znaczkami na świecie, będąc bardzo rzadkimi a więc też bardzo drogimi.
Kiedy została odkryta, wyspa Mauritius była domem dla poprzednio nieznanych gatunków ptaków, które Portugalczycy nazwali dodo. Jednakże, do 1681, wszystkie dodo zostały zabite przez osadników lub ich udomowione zwierzęta. Mimo to dodo widnieje w godle państwa.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-27 11:08:11