Czytaj więcej"/> Drukuj
Maskareny (Archipelag Maskarenów) – grupa wysp na Oceanie Indyjskim położone od 640 do 800 km na wschód od Madagaskaru. W skład archipelagu wchodzą wyspy: Mauritius, Réunion, Rodrigues i Cargados Carajos.

Historia

W średniowieczu zaglądali tam żeglarze arabscy, kiedy potrzebowali uzupełnić zapasy wody pitnej lub świeżego mięsa czy też aby przeczekać sztorm. Pierwszymi europejskimi odkrywcami, którzy tu dotarli byli Portugalczycy w 1512, a nazwa wysp pochodzi od nazwiska dowódcy ich flotylli Pedro Mascarenhas. Około 100 lat później wyspy penetrowali Holendrzy a ostatecznie skolonizowali je Francuzi.

Geografia

Archipelag w powstał z jednej dużej wyspy rozczłonkowanej na mniejsze części przez transgresję morską. Składa się z dwóch dość dużych wysp (Réunion i Mauritius), trzeciej znacznie mniejszej (Rodrigues) oraz mnóstwa drobnych wysepek. Jego powierzcnia wynosi 4,6 tys. km² i jest w przeważającej części wyżynno-górzysta, istnieją czynne wulkany. Najwyższym szczytem jest Piton des Neiges o wysokości 3070 m n.p.m. na Réunion, który jest zarazem najwyższą górą Oceanu Indyjskiego. Klimat gorący i wilgotny.
Podstawą gospodarki jest uprawa trzciny cukrowej i turystyka. Wyspa Reunion należy do Francji co stanowi 56% ogólnej powierzchni archipelagu, pozostałe wyspy stanowią 44% i składają się na państwo Mauritius. Głównymi miastami są: Port Louis na Mauritiusie i Saint Denis na Réunion.

Endemity

Wyspy aż do XVII w. pozostawały bezludne. Świat zwierzęcy i roślinny składał się w olbrzymiej większości z endemitów. Jedynymi kęgowcami obok wielkich żółwi olbrzymich (geochelone gigantea) były ptaki. Oprócz gatunków typowo oceanicznych wyspy zamieszkiwały same endemity, np. 3 gatunki wymarłej już rodziny drontów (Raphidae): dront dodo (Raphus cucullatus) żył na Mauritiusie, Raphus solitarius na Reunion, pustelnik (Pezophaps solitarius) na Rodrigues i a także ptaki z innych rodzin jak bekas olbrzymi (Aphanopteryx bonasia). Z ogólnej ich liczby sklasyfikowanych 28 gatunków do naszych czasów dotrwały zaledwie 4.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-28 19:38:55