Czytaj więcej"/> Drukuj
Mariampol, (lit. Marijampolė) - miasto w południowej części Litwy, na Suwalszczyznie nad rzeką Szeszupą.
Należy do młodszych miast litewskich (powstało w XVIII wieku). Założycielem był zakon marianów, który w 1750 roku zbudował kościół i klasztor, a wokół nich osiedle miejskie. W 1792 r. Stanisław August Poniatowski nadał Mariampolowi prawa miejskie. Po 1795 roku został przyłączony do Prus, jako miasto powiatowe w departamencie białostockim prowincji "Nowe Prusy Wschodnie" ("Neue Ostpreussen"). Po 1815 roku stanowił część Królestwa Polskiego (województwa augustowskiego, potem guberni suwalskiej). W przeciwieństwie do Suwałk zmieszkany w większości przez Litwinów, odegrał ogromną rolę w rozwoju narodowym Litwy, działali tu Kazys Grinius, Jonas Jablonskis, Vincas Kudirka, Antanas Venclova. Na tutejszym cmentarzu pochowano znaną pisarkę litewską Julię Żymantiene-Żemaite. Podczas II wojny światowej w mariampolskim klasztorze przebywał zesłany z Wilna biskup Romuald Jałbrzykowski.
W czasach Litewskiej Republiki Radzieckiej Mariampol nosił nazwę Kapsukas na cześć litewskiego komunisty Vincasa Mickieviciusa-Kapsukasa.
Obecnie miasto liczy 58 tys. mieszkańców, co sytuuje je wśród większych miast Litwy. Jest stolicą województwa oraz ośrodkiem przemysłowym: działają tu cukrownie, zakłady przemysłu maszynowego oraz fabryka tkanin wełnianych. Pod względem narodowościowym należy do miast prawie w 100% litewskich (95% Litwini, 4% Rosjanie, 0.3% Polacy).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-27 01:38:43