Czytaj więcej"/> Drukuj
Maria Antonina (1755 - 1793), córka cesarza rzym.-niem. Franciszka I i Marii Teresy, żona Ludwika XVI. Ślub 14-letniej Marii Antoniny i 16-letniego Ludwika, wnuka króla Francji, Ludwika XV odbył się 16 maja 1770 r. Był to mariaż dwóch największych europejskich rodów dynastycznych Habsburgów i Burbonów. Po przyjeździe do Paryża w 1773 r. piękna żona francuskiego delfina przyjęta została z wielką sympatią przez mieszkańców stolicy. Słabo wykształcona, za to imponowała urodą, gracją tancerki, zdobiła rauty i bale w Wersalu. Zaś po latach stała się synonimem rozrzutności i to ją "ulica" oskarżała o kryzys finansowy państwa. W pierwszych latach rewolucji francuskiej zabiegała o pomoc Austrii w jej zwalczaniu. Aresztowana w 1792 r., po próbie ucieczki wraz z królem do Belgii, i oskarżona o zdradę. W czasie terroru jakobińskiego w 1792 r. skazana na śmierć przez ścięcie na gilotynie.

Afera naszyjnikowa

We Francji w latach 70. i 80. XVIII wieku wzmagała się nieustannie pauperyzacji ogółu ludności, głównie na skutek szybko rosnących obciążeń podatkowych. Nie płacili podatków tylko magnaci, arystokracja i purpuraci kościelni. Rósł też deficyt skarbu królewskiego, bo choćby tylko wydatki dworu monarchy pochłaniały 10 procent budżetu państwa.
Dla uspokojenia narastającej determinacji i gniewu ludu konieczne było znalezienie winnego za ten stan rzeczy. Król dobrotliwy i ugodowy, próbujący zaprowadzić jakieś reformy, na takiego kozła ofiarnego się nie nadawał. Natomiast królowa, cudzoziemka, otoczona przepychem, błyszcząca urodą i bogactwem - jak najbardziej. Ją więc oskarżano w licznych pamfletach o rozwiązłość, wiarołomstwo, spiski i trwonienie majątku państwowego. Oliwy do ognia oskarżeń dolała tzw. "afera naszyjnikowa". Dotyczyła ona wielkiego oszustwa finansowego, rozegranego w 1784/85 r. w imieniu królowej, choć bez jej udziału i wiedzy, w gronie jednego kardynała, zabiegającego o jej względy, jednej hrabiny (z małżonkiem) z dworu królowej i dwóch bankierów-jubilerów, mających na zbyciu najdroższy naszyjnik wszech czasów, zwany "klejnotem dla królów".
Afera polegała na tym, że hrabina Jeanne de la Motte-Valois zaproponowała kardynałowi de Rohan, pośrednictwo w zakupie dla królowej drogocennego naszyjnika. Podobno sama królowa nie mogła dokonać transakcji ze względu na sprzeciw męża. Tak też się stało i kardynał wynegocjował z bankierami umowę na sprzedaż królowej ich b. kosztownego towaru za 1,4 mil. liwrów, płatnych w czterech ratach półrocznych. Hrabina "uzyskała" podpis królowej na umowie, a kardynał naszyjnik, który niezwłocznie przekazał hrabinie, a ona, na jego oczach, "posłańcowi" królowej. Gdy minął termin płatności pierwszej raty, jubilerzy wręczyli Marii Antoninie delikatną prośbę o zapłatę należności. Po przeczytaniu pisma nie zrozumiała ona o co właściwie chodzi i je zbagatelizowała. Po miesiącu nastąpiła wszak konfrontacja u króla jego małżonki, bankierów i kardynała, który przedstawił Ludwikowi XVI umowę z podpisem Marii Antoniny. Ale nie było to jej pismo i nigdy tak się nie podpisywała. Oszustwo wyszło na jaw, lecz w międzyczasie znikł małżonek hrabiny wraz z naszyjnikiem. Zamieszkał on w Londynie, tam wydłubywał z klejnotu brylanty i sprzedawał je, zresztą po niższych cenach niż były warte.
W prowadzonym przez Sąd Najwyższy procesie głównym oskarżonym był kardynał. Wybronił się jednak i tylko hrabina skazana została na dożywotnie więzienie, z którego po roku uciekła do Anglii. Niezależnie od wyroku sądowego republikańscy wrogowie monarchii nadal głosili, że afera inspirowana była przez królową. Ludwik XVI odwołał się wtedy do parlamentu, by oczyścił królowę z zarzutów. Lecz parlament, zdecydowanie wrogi monarchii, podtrzymał podejrzenia przeciwko królowej. Były to już lata tuż przed Wielką Rewolucją Francuską i królowa, okrzyknięta przez gawiedź paryską jako Madame Deficit, stała się winną za cały ówczesny finansowy krach Francji. Takie też było główne oskarżenie, obok zdrady narodowej, jakie postawił jej Trybunał Rewolucyjny, skazując w 1793 r. na szafot.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-06 10:59:57