Czytaj więcej"/> Drukuj
Marek_Kotański -
Marek Kotański, często nazywany po prostu - Markiem urodził się w Warszawie, 11 marca 1942 roku, a zmarł 19 sierpnia 2002 w Warszawie po wypadku samochodowym w Nowym Dworze Mazowieckim.
Marek Kotański był psychologiem, terapeutą i organizatorem wielu przedsięwzięć dążących do zwalczania zjawisk patologii społecznej i udzielania pomocy osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków, zarażonych wirusem HIV, byłych więźniów czy osób bezdomnych. Twórca m.in. Monaru i Markotu.
Jego matka, Ludwika, była malarką. Ojciec, Wiesław, profesorem japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Dom Kotańskich był otwarty dla każdego potrzebującego pomocy.
Już w liceum Marek był inicjatorem kilku akcji mających na celu pomoc ludziom w potrzebie. Od 1960 studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów działał aktywnie w Ruchu Młodych Wychowawców, który opiekował się sierotami i młodzieżą dotkniętą patologiami społecznymi. Po studiach podjął pracę terapeuty w szpitalu psychiatrycznym przy ul. Dolnej w Warszawie. Współpracował ze Społecznym Komitetem Przeciwdziałania Alkoholizmowi, a także angażuje się w tworzenie Ruchu "Trzeźwość".
W 1974 Kotański podjął pracę w Szpitalu Psychiatrycznym w Garwolinie, gdzie mieścił się odział dla osób uzależnionych od narkotyków (w owym czasie z powodów ideologicznych uważanych w Polsce za osoby nie istniejące). Widząc, że tradycyjne metody leczenia nie dają pozytywnych rezultatów, stworzył tam i poddał terapii pierwsze grupy, zwane "społecznościami", a także dał początek systemowi leczenia uzależnionych od narkotyków, "Monarowi".
Pierwsze centrum "Monaru" założono 15 października 1978 roku w Głoskowie pod Garwolinem, urządzono je w opuszczonym i częściowo zrujnowanym domu. Marek Kotański rozpoczął tam pracę z grupą pacjentów ze szpitala w Garwolinie. Efekty okazały się dużo lepsze niż się spodziewano. Obecnie jest ponad 157 ośrodków Monaru.
Organizował też osady dla osób dotkniętych wirusem HIV i chorych na AIDS w ramach stowarzyszenia "Solidarni Plus".
W latach 1985 - 1994 Marek Kotański był organizatorem akcji "Łańcuch Czystych Serc", w której setki tysięcy młodych ludzi złączyło dłonie w łańcuchu łączącym Bałtyk z Tatrami, jednocząc się w idei humanitaryzmu. Zorganizowano także wiele koncertów Czystych Serc w których wzięły udział tysiące ludzi.
W 1993 roku Kotański założył Markot - Ruch Wychodzenia z Bezdomności (obejmujący 100 ośrodków dla bezdomnych, samotnych matek z dziećmi, osób niepełnosprawnych, terminalnie chorych).
Rozwinął również system pomocy dla osób opuszczających więzienia, działający od 1994 i również przez nikogo nie finansowany.
Otrzymał wiele nagród: Był popularny i lubiany, często pokazywany przez media, chociaż niejednokrotnie jego bezkompromisowa postawa budziła sprzeciw, a czasem agresję niektórych odłamów spoleczeństwa. Potrafił zjednywać sobie ludzi, głównie młodych, ale nie tylko. Miał żyłkę społecznika i potrafił wprowadzać swoje, niekiedy bardzo ambitne zamierzenia, w życie.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-16 07:17:39