Czytaj więcej"/> Drukuj
Manga (jap. 漫画 : Man - "płynące" lub "wolne" , ga - "obrazki") - japońskie słowo oznaczające komiks, w języku polskim używane na określenie komiksu japońskiego.
Nazwa manga została użyta po raz pierwszy przez znanego japońskiego artystę Hokusai (bardzo często japońskie drzeworyty (ukiyo-e) oprawiano w postaci zeszytów w formie narracji).
Styl rysowania wywodzący się z komiksów spotyka się w wielu innych rodzajach sztuki takich jak filmy animowane (anime), czy gry komputerowe. Inną zbiorczą nazwą tego stylu jest anime, które samo w sobie oznacza japońskie filmy animowane.
Manga jest bardzo popularna w Japonii, wśród wszystkich grup wiekowych i stanowi ponad jedną trzecią wszystkich materiałów drukowanych. Na zachodzie ma dużą grupę zagorzałych fanów, jednak daleko tu mandze do tej japońskiej masowości. Wiele z wydawanych mang, jeśli staną się popularne, zostaje zekranizowanych - wiele z najpopularniejszych anime powstało właśnie w ten sposób. Nieraz następuje to w kierunku odwrotnym - popularne anime dorabia się swojego komiksu.
Manga od kilkunastu lat wywiera wpływ na zachodni sposób rysowania komiksów.
Istnieją mangi o każdej możliwej tematyce oraz docelowej grupie odbiorców.
Znane mangi to m.in.:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-19 15:11:59