Czytaj więcej"/> Drukuj
Magdalena Środa (ur. 7 stycznia 1957 w Warszawie) - etyk, filozof, publicystka, feministka; zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą.
Studia magisterskie (1976-1981) i doktoranckie (1981-1982) odbyła w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1982-1991 pracowała jako asystent, następnie zaś jako adiunkt w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UW.
Pracę doktorską (Godność - ujęcie historyczne i normatywne idei, promotor: prof. dr hab. Henryk Jankowski) obroniła w roku 1990. W roku 2003 uzyskała habilitację na podstawie książki Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci.
Od 1993 redaktor Przeglądu Filozoficznego, a od 1994 sekretarz redakcji pisma Etyka. Członkini Collegium Invisibile Uniwersytet Warszawski, Polska Akademia Nauk (od 1996).
16 sierpnia 2004 premier Marek Belka powołał Magdalenę Środę na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.
Minister Środa wzbudziła kontrowersję, kiedy 8 grudnia 2004 agencja Reutera podała wiadomość o wypowiedzi na konferencji w Sztokholmie dotyczącej "morderstw honorowych". Środa powiedzieć miała, że
"katolicyzm nie wspiera bezpośrednio, ale też nie sprzeciwia się przemocy wobec kobiet. Istnieją jednak pośrednie związki, poprzez kulturę, która jest silnie oparta na religii."

Początkowo Środa zaprzeczyła tym doniesieniom; następnie przyznała, że mogła użyć podobnych słów, ale wynikało to z niedoskonałej znajomości angielskiego. W rezultacie nacisku mediów premer Marek Belka postanowił ukarać Środę: Pełnomocnik miał zostać podsekretarzem stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej. Minister Środa oceniła ten pomysł jako "cios w urząd i prawa kobiet" i zagroziła dymisją; premier ustąpił.

Wybrana bibliografia

Książki Artykuły
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-08-15 18:46:35