Czytaj więcej"/> Drukuj
Madurodam (właśc. Madurodam Museum) nazywany Holandią w miniaturze lub Holandią w pigułce to muzeum na wolnym powietrzu w Hadze, będące największym na świecie zbiorem miniaturowych budowli, przedstawiających najbardziej charakterystyczne obiekty Holandii w skali 1:25. W Madurodam znajduje się ponad 700 obiektów, w tym budynki, młyny, mosty, drzewa a także miniaturowa kolej elektryczna, będąca najdłuższą tego typu kolejką na świecie. Pociągi jeżdżą według stałego rozkładu jazdy, zatrzymując się na dworcach w Amsterdamie, Hadze i Bredzie.

Powstanie Madurodam

Nazwa Madurodam pochodzi od nazwiska studenta, George'a Maduro, który zginął w obozie koncentracyjnym Dachau. Fundatorami przedsięwzięcia byli pani Boon-van der Starp oraz państwo Maduro (rodzice studenta). Madurodam został stworzony ku czci ofiar II wojny światowej.
Oficjalnie otwarcie nastąpiło 2 czerwca 1952, kiedy to ówczesna czternastoletnia księżna, a obecnie królowa Królestwa Niderlandów, Beatrix, została mianowana na burmistrza Madurodam. Księżna Beatrix pełniła tę funkcję aż do koronacji w 1980.

Działalność charytatywna

Od powstania, zyski z działalności Madurodam przekazywane były dla holenderskiego sanatorium, w którym leczono studentów chorych na gruźlicę. W 1964, gdy gruźlica przestała być plagą, sanatorium zostało zamknięte. Od tego czasu Madurodam prowadzi własną fundację charytatywną wspierającą instytucje społeczne i kulturalne tworzone przez i dla młodych Holendrów.

Obiekty

Wśród licznych obiektów znajdują się między innymi:

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona internetowa Madurodam
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-20 05:32:50