Czytaj więcej"/> Drukuj

Mac OS X - jest to złożony system operacyjny dla komputerów Macintosh powstały w 2000 roku w amerykańskiej firmy Apple Computer. X w nazwie oznacza 10 wersję systemu Mac OS, jednak Mac OS X jest systemem o kompletnie innej budowie i korzeniach niż poprzednie wersje Mac OS.
Powstał on na bazie mikrojądra Mach oraz usług i narzędzi zaczerpniętych z projektów NetBSD oraz FreeBSD. Z tego połączenia Apple stworzono mający uniksowe korzenie system Darwin, będący podstawą Mac OS X. Graficzny interfejs użytkownika nosi nazwę Aqua i jest własnym rozwiązaniem opracowanym przez Apple z wykorzystaniem doświadczeń i wzorów z poprzednich systemów tej firmy. Apple udostępnia także własną wersję X Window System.
Tworząc Mac OS X wykorzystano doświadczenia z nieukończonego systemu Rhapsody oraz rewolucyjnego NeXTStep firmy NeXT założonej przez Steva Jobsa a przejętej przez Apple Computer, gdy ten powrócił do jego zarządu.
Jego silne strony to między innymi: Podobnie jak poprzednie systemy Apple, Mac OS X niesie wiele innowacji i w wielu dziedzinach kształtuje współczesną ewolucję oraz modę graficznych systemów operacyjnych.

Wersje systemu

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-27 08:34:12