Czytaj więcej"/> Drukuj
Mała Fatra (słow. Malá Fatra) - pasmo górskie w Karpatach Zachodnich (Słowacja).

Położenie

Mała Fatra leży w północno-zachodniej Słowacji, od zachodu ograniczona jest Żylińską Kotliną, od wschodu Kotliną Turciańską, na północy graniczy z Kysucką Wyżyną i Wyżyną Orawską, na południu na krótkim odcinku przylega do Gór Strażowskich.

Opis

Mała Fatra należy do Zachodnich Karpat Wewnętrznych i jest trzecią co do wysokości ich częścią (po Tatrach i Niżnych Tatrach). Całość pasma ma kształt nieregularnej elipsy skierowanej z północnego-zachodu na południowy-wschód, jego długość wynosi 52 km, a maksymalna szerokość - 16 km. Mała Fatra jest podzielona na dwie części przez dolinę Wagu: Mała Fatra słynie głównie z dolomitowych urwisk, skalnych wież, jaskiń, głębokich wąwozów z kryształowo czystą górską wodą, wodospadami, które powodują u wędrowca zachwyt nad pięknem, dzikością i harmonią przyrody. Symbolem Parku Narodowego Mała Fatra jest postrzępiony Wielki Rozsudziec (1610 m n.p.m.)

Fauna i flora

Krywańska Mała Fatra od dawna przyciągała uwagę ludzi - na początku byli to pasterze, poszukiwacze minerałów, myśliwi, ale i wędrowcy zwabieni pięknem tutejszej przyrody, naukowe poznanie pasma rozpoczęto jednak dopiero pod koniec XVIII w. - od r. 1804 botanik Paweł Kitabel prowadził badania na terenie Orawy i doliny Wagu.
Mała Fatra posiada szereg pięter roślinnych od podgórskich łąk po alpejskie hale. W lasach dominują buk (55%), świerk (30%) i jodła (6%), spotyka się także sosnę, jawor (2%) i wiąz, a w szczytowych partiach kosodrzewinę (2%). Na terenie pasma znajdują się: torfowiska, formy skalne, górskie łąki, różne typy lasów, zachowanych często w stanie pierwotnym, etc. Park jest siedliskiem rzadkich karpackich gatunków roślin i zwierząt (często endemitów).

Ochrona przyrody

Turystyka

Park oferuje możliwości atrakcyjnego wypoczynku i rekreacji:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-24 09:45:35