Czytaj więcej"/> Drukuj
Luftwaffe -
Luftwaffe (niem. "broń powietrzna") to wojskowa organizacja zrzeszająca siły lotnicze w Niemczech. Jej zadaniem jest prowadzenie walki powietrznej, bombardowanie sił nieprzyjaciela oraz prowadzenia desantu powietrznego i zwiadu.

I wojna światowa

Luftwaffe wywodzi się z tradycji cesarskich sił powietrznych założonych w czasie I wojny światowej. Po zakończeniu 1918 roku działań wojennych traktat wersalski zmusił Niemcy do rozwiązania Luftwaffe.

Restytucja Luftwaffe

Kiedy w roku 1933 władzę w Niemczech przeją Hitler, zaczął on łamać postanowienia traktatu pokojowego. Dnia 26 lutego 1935 roku kanclerz rzeszy wydał rozkaz powołujący Luftwaffe do życia, a jej dowódcą został nazistowski działacz oraz były pilot Hermann Göring. Dzięki zaangażowaniu dużych zasobów niemieckiej gospodarki, siły powietrzne zostały bardzo szybko odbudowane. Taktycy wojskowości opracowali nowe strategie walki powietrznej. Luftwaffe stało się pierwszą armią powietrzną zdolną do wspierania w walce oddziałów lądowych. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu lotnictwa szturmowego. Dodatkowo generałowie niemieccy uznali, że siły powietrzne doskonale nadają się do zastraszania wroga, przez mordowanie ludności cywilnej.

Legion Kondor

Luftwaffe -

Podczas wojny domowej w Hiszpanii nacjonalista gen. Franco uzyskał poparcie Hitlera. Niemcy wysłali sojusznikom do pomocy Legion Kondor. Od sierpnia 1936 roku rozpoczęto przerzucanie wojsk. W Hiszpanii służyło ponad 100 samolotów oraz 5.000 żołnierzy, pod dowództwem Hugo Sperrle. Pierwszy raz wykorzystano Messerschmitta Bf 109 oraz Heinkel He 111. Niemcy doskonalili techniki wojny powietrznej. Dnia 26 kwietnia 1937 roku niemieckie bombowce dokonały zmasowanego nalotu na baskijskie miasto Guernica. Zginęło ponad 1000 osób, a 60% miasta legło w gruzach. Ten akt powietrznego terroru wywołał oburzenie na świecie. Hiszpański malarz Pablo Picasso uwiecznił cierpienia ludności Guerniki w słynnym obrazie o tym samym tytule.

Walki w Polsce i Francji

Jednak na wielką skalę Luftwaffe zaangażowana została dopiero podczas kampanii wrześniowej 1939. Polskie siły powietrzne nie stanowiły dla Luftwaffe większego zagrożenia. Piloci niemieccy niszczyli zgrupowania naszych wojsk. Do tego ataki lotnicze na węzły komunikacyjne utrudniały przerzucanie żołnierzy oraz pełną mobilizację. Ważnym elementem techniki wojennej Luftwaffe było mordowanie ludności cywilnej oraz niszczenie polskich miast. Dnia 17 września 1939 roku (czarna niedziela) bomba zrzucona przez maszyny Luftwaffe trafiła w Zamek Królewski w Warszawie. Siedziba polskich królów doszczętnie spłonęła, a zegar na wieży zatrzymał się na godzinie 17:15.
Swoją prawdziwą siłę Luftwaffe wykazała jednak dopiero podczas inwazji na Francję w roku 1940. Samoloty szturmowe stanowiły znaczne wsparcie dla oddziałów pancernych. Koordynacja pomiędzy różnymi rodzajami wojsk była bezprecedensowa w historii sztuki wojennej, dzięki czemu możliwe stało się pokonanie Francji w ciągu zaledwie 2 tygodni walk.

Koniec supremacji

Luftwaffe -
Jednak bitwa o Anglię zakończyła pasmo sukcesów Luftwaffe. Niemieckie siły lotnicze nie posiadały dość dobrych bombowców dalekiego zasięgu, aby wygrać z Brytyjczykami. Dodatkowo czynniki polityczne, doprowadziły do niewłaściwego określenia celów. Przypadek sprawił, że niemieckie samoloty zbombardowały Londyn. Odwet brytyjski nad Berlinem sprawił, że Luftwaffe, zamiast niszczyć brytyjskie lotniska i fabryki samolotów, zaczęła mordować ludność cywilną podczas ogromnych nalotów dywanowych. Szacuje się, że na skutek nalotów Luftwaffe tylko na Londyn zginęło 35 tys. osób (50 tys. było rannych).

Ostatnie lata wojny

Przewaga Aliantów w rozmiarze produkcji lotniczej doprowadziła w kolejnych latach do rozbicia sił Luftwaffe. Do w roku 1944 niemieckie siły lotnicze stały się całkowicie bezradne i utraciły panowanie w powietrzu. W takiej sytuacji lotnictwo aliantów mogło bez przeszkód bombardować niemieckie miasta. W sierpniu i wrześniu 1944 roku maszyny Luftwaffe zostały wykorzystane podczas powstania warszawskiego. Samoloty należące do ZSRR, nie patrolowały broniącej się stolicy, więc Niemcy mogli użyć siły powietrzne do atakowania osamotnionego miasta. Osiągnięciem ostatnich lat wojny stało się wyposażenie Luftwaffe w jedne z pierwszych odrzutowców oraz broń rakietową.

Czasy powojenne

Luftwaffe -
w barwach Bundeswehry przed przekazaniem Polsce
Po wojnie w NRD i RFN utworzono nowe siły powietrzne. Ich rozwój był głownie podporządkowany zimnej wojnie. Zachodnie siły powietrzne zostały powołane do życia w roku 1950. Niemcy z obu stron muru wykorzystywali samoloty zaprojektowane przez obie strony zimnej wojny. Jedyną zbrojną akcją Luftwaffe po wojnie była przeprowadzona w roku 1999 operacja pokojowa w Kosowie. Samoloty NATO bombardowały Serbię, a niemieckie maszyny zwiadu elektronicznego zapewniały im bezpieczeństwo. Mimo że siły Luftwaffe nikogo nie zabiły, użycie ich w konflikcie wywołało w RFN spore kontrowersje.
We wrześniu 2004 Luftwaffe odstąpiła Polsce pięć samolotów Mig-29 za symboliczne 1 €. Były to ostatnie z samolotów tego typu, które zachowały się do tego czasu po armii byłej NRD.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-09-20 18:17:30