Czytaj więcej"/> Drukuj
Ludy tureckie to grupa ludzi mówiących w językach z podrodziny tureckiej(rodzina ałtajska). Ludy tureckie (dziś obejmujące około 130 milionów ludzi) to najprawdopodobniej potomkowie wielkiego plemienia wywodzącego się z Azji Środkowej.
Dziś największa grupa ludów tureckich żyje w Turcji. Inne duże skupiska przedstawicieli tej grupy znajdują się w Kazachstanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Turkmenistanie i Azerbejdżanie. Poza tym, ludy tureckie znaleźć można w chińskiej prowincji Xinjiang, Iranie, Afganistanie, Rosji, Mołdawii, oraz na Cyprze i Bałkanach.

Lista ludów tureckich (zarówno historycznych, jak i wciąż żyjących)

Historia

Data ekspansji ludów tureckich z ich pierwotnej ojczyzny jest nieznana. Wiadomo natomiast, że plemieniem, od którego ludy te wzięły nazwę są Gokturcy, plemię z VI wieku. Hunowie, o których pierwsze wzmianki pojawiają się w 1200 roku p.n.e., są uznawani za najwcześniejszych przedstawicieli tych ludów.
Późniejsze ludy tureckie(z VIII wieku) to Karłucy, Ujgurzy, Kirgizi, Oguzi, Turcy i Turkmeni. Kiedy dotarli oni na tereny na południowy-zachód od Mongolii, kontakty ze światem islamskim, sprawiły, że stopniowo sami przeszli na islam.

Kraje tureckie

Kraje turecko-mongolskie

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-11-24 13:01:51