Czytaj więcej"/> Drukuj
Ludwik_Zamenhof -
Ludwik_Zamenhof -
Ludwik Łazarz Zamenhof (Ludwik Lejzer Zamenhof, Lodovic Lazarus Zamenhof) (ur. 15 grudnia 1859 r. - zm. 14 kwietnia 1917 r.) - polski lekarz, twórca sztucznego, międzynarodowego języka esperanto.
Urodził się w Białymstoku w rodzinie żydowskiej. Jego rodzicami byli Rozalia i Marek. W domu mówiono w jidysz, a drugim językiem był rosyjski. Wzrastał w wielodzietnej rodzinie. Dzieciństwo małego Ludwika upłynęło w środowisku wielonarodowościowej społeczności Białegostoku.
Po ukończeniu studiów pracował jako okulista w Warszawie, jednak jego pasją pozostawały języki. 26 lipca 1887 roku ukazała się rosyjskojęzyczna książka Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny, pod pseudonimem Dr Esperanto, oznaczającym "mającego nadzieję". Słowo to przyjęło się z czasem jako nazwa samego języka.
Unikając błędnych założeń wcześniejszych projektów i opierając się na gruntownej znajomości wielu języków narodowych, Zamenhof opracował zupełnie nowy język, który w praktyce okazał się prosty i logiczny. Zarazem umożliwiał on oddanie najróżniejszych odcieni myśli ludzkiej, co wkrótce potwierdziły tysiące publikacji naukowych i literackich, m.in. przekład Pana Tadeusza. Mimo początkowego sceptycyzmu i uprzedzeń ze strony części językoznawców, także i wśród nich esperanto zyskało sobie zwolenników, a nawet entuzjastów. Na początku XX wieku władze francuskie świadomie sabotowały język międzynarodowy faworyzując swój własny. Zainicjowany przez Ludwika Zamenhofa międzynarodowy język esperanto szybko rozprzestrzeniał się na świecie, a jego twórca zrzekł się wszelkich należnych mu praw, oddając esperanto na użytek całej ludzkości. Także autor antologii tekstów literackich przetłumaczonych na esperanto pt. Fundamenta krestomatio... (1904). Corocznie, 15 grudnia obchodzony jest jako Dzień Zamenhofa.
W działalności publicystycznej Zamenhof posługiwał się także pseudonimami D-ro Esperanto i Unuel (Unu el la popolo - jeden z ludu).
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-01-28 14:51:51