Czytaj więcej"/> Drukuj
Ludwik_Mierosławski -
gen. Ludwik Mierosławski (ur. 17 stycznia 1814 w Nemours - zm. 22 listopada 1878) w Paryżu) - polski oficer, pisarz, działacz polityczny i narodowościowy, a także historyk wojskowości.
Ojcem Ludwika był adiutant gen. Davouta (który sam został ojcem chrzestnym Ludwika), matką - Francuzka Camilla Notte de Vaupleux. W 1820 roku jego rodzice przenieśli się do Polski. Pobierał nauki w wojewódzkiej szkole pijarów w Łomży, a następnie w kaliskiej szkole kadetów. Ukończył ją w roku 1830, by w wieku 15 lat zostać podchorążym 5 Pułku Piechoty.
Mierosławski, w stopniu porucznika, brał udział w powstaniu listopadowym walcząc w korpusie generała Samuela Różyckiego, z którym przedarł się do Galicji. Po klęsce powstania od 1833 roku przebywał na emigracji we Francji, gdzie zyskał sobie sławę wybitnego teoretyka wojskowości. Był jednym z przywódców Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego i członkiem Młodej Polski (starał się także, z polecenia Mazziniego, zorganizować Młodą Francję). W latach 1839 - 1840 prowadził wykłady z historii ludów słowiańskich we Francuskim Instytucie Historycznym w Paryżu.
Mierosławski był planowany na dowódcę powstania w 1846 roku, jednak zaraz po przybyciu został ujęty przez pruską policję w Świniarach. Skazany na karę śmierci, uniknął jej dzięki wybuchowi rewolucji berlińskiej. Po ponownym przybyciu do Polski został naczelnym wodzem armii polskiej zaboru pruskiego. Dowodził m.in. w zwycięskiej potyczce pod Miłosławiem i przegranym starciu pod Wrześnią.
W grudniu 1848 roku przybył do Palermo i objął stanowisko szefa sztabu armii rewolucyjnego rządu sycylijskiego. Po upadku powstania w kwietniu 1849 roku wrócił do Paryża, ale już w czerwcu znalazł się w Karlsruhe, gdzie rząd Badenii i Palatynatu mianował go naczelnym wodzem rewolucyjnej armii. Po klęsce w bitwie z Prusakami pod Rastatt Mierosławski podał się do dymisji i powrócił do Paryża.
W grudniu 1860 roku Giusseppe Garibaldi powołał go na dowódcę Legionu Międzynarodowego w Neapolu, jednak ostatecznie nie został on utworzony. W 1861 roku Mierosławski został dyrektorem polskiej szkoły wojskowej w Genui. Nie ustawał w pracach nad nowymi wynalazkami wojennymi i rozwiązaniami taktycznymi, szczególnie tymi, które miały dać efekty w wojnie ludowej o wyzwolenie Polski.
W lutym 1863 roku Mierosławski przybył do Polski by zostać dyktatorem powstania styczniowego. Po dwóch przegranych starciach pod Krzywosądem i Nową Wsią (Kujawy) zdecydował się na powrót do Paryża, skąd rozprzestrzeniał informacje o fatalnym zorganizowaniu powstania w Polsce. Wycofał się z polityki po wojnie francusko-pruskiej.
Był poetą i pisarzem. W 1841 roku pod panieńskim nazwiskiem matki wydał w Paryżu autobiografię. Najbardziej znanym dziełem Mierosławskiego jest jednak praca z gatunku teorii wojskowości - Rozbiór krytyczny kampanii 1831 roku.
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2020-12-01 06:43:49