Czytaj więcej"/> Drukuj
Lourdes -

Lourdes (Lorda, w jęz. okcytańskim) - miasto w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, w departamencie Hautes-Pyrenees, nad rzeką Gave de Pau, ok. 17 tys. mieszkańców.
Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek (także dla cudownych uzdrowień, jakich przyczyną ma być woda źródlana), odwiedzany rocznie przez 4 mln osób z całego świata (w okresie od marca do października). W 1858 r. przy grocie Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous miała się ujawnić Matka Boża. W miejscu tym w roku 1874 wzniesiono statuę Madonny z Lourdes, potem neogotycką bazylikę. Sama Bernadette Soubirous wstąpiła w 1866 roku do klasztoru Nevers, a w 1933 r. została kanonizowana.
Lourdes ma bardzo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną (kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych). W mieście jest wiele zabytków, m. in. zamek z XIV wieku, dwupoziomowy kościół z drugiej połowy XIX wieku, neobizantyjski kościół Różańcowy z końca XIX wieku, podziemna bazylika Św. Piusa X.
Od 1990 r. Lourdes utrzymuje partnerskie stosunki z Częstochową.

Galeria

Lourdes -
Lourdes -
Lourdes -
Lourdes -

Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-03-02 08:27:16