Czytaj więcej"/> Drukuj
Louis-Ferdinand Celine, właśc. Louis-Ferdinand Destouches (ur. 27 maja 1894 w Courbevoie na przedmieściach Paryża, zm. 1 lipca 1961 w Meudon), prozaik francuski, z wykształcenia lekarz; jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych pisarzy dwudziestego wieku.
Zadebiutował głośną, opartą na wątkach autobiograficznych, powieścią Podróż do kresu nocy (1932, wyd. pol. 1933) — brutalnym i groteskowym opisem współczesności - do dziś wywierającą wpływ na prozę światową; Podróż jest utworem nowatorskim w stylu - Celine wprowadza do literatury język mówiony, potoczny, nie stroni od wulgaryzmów i obsceniczności. Pisarz rezygnuje z obiektywizmu, a epatuje brutalną szczerością i przytłacza pesymizmem. W jego ujęciu życie jest niekończącym się koszmarem na pograniczu snu i jawy.
Celine przed drugą wojną światową napisał kilka tekstów publicystycznych (pamfletów) o wymowie jaskrawo antysemickiej, rasistowskiej. Po zakończeniu wojny został oskarżony o kolaborację z Niemcami. Od 1944 pozostawał poza krajem (Niemcy, Dania), do Francji wrócił dopiero po amnestii, w 1951. Ostatnie lata życia spędził, zapomniany i rozgoryczony, w domu na peryferiach Paryża.
Bibliografia:
Materiał wydrukowany z portalu zgapa.pl dnia 2021-02-27 08:23:08